Punktacja w tenisie

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na całym świecie. Gracze rywalizują między sobą na kortach, przede wszystkim w singlu i deblu. Punktacja w tenisie może wydawać się skomplikowana dla początkujących, ale po zapoznaniu się z nią, jest bardzo prosta i łatwa do zrozumienia.

Podstawowe zasady punktacji

W singlu tenisowym, zawodnik może zdobyć punkt, gdy:

• przeciwnik popełni podwójny błąd serwisowy
  • przeciwnik popełni błąd serwisowy lub zagra piłkę poza kortem
  • przeciwnik nie odbije piłki po pierwszym uderzeniu
  • przeciwnik zagra piłkę bezpośrednio do siatki lub na aut

Jeśli żaden z graczy nie popełni błędu, punkt zostaje zdobyty po zakończeniu wymiany, którą wygrał zawodnik. W deblu punkty zdobywane są tak samo jak w singlu.

System liczenia punktów

W tenisie stosuje się system liczenia punktów, znanym jako system “parzysty”. Oznacza to, że punkty są liczone w parach, a liczba par potrzebnych do wygrania meczu zależy od rodzaju turnieju.

Podczas gry, wynik jest liczbą punktów zdobytych przez każdego z graczy lub drużyn. Wynik ten jest wyrażony w następujący sposób: 0, 15, 30, 40. Jeśli obaj gracze mają tyle samo punktów, wynik nazywa się “deuce”.

Jeśli jeden z graczy zdobędzie punkt po stanie “deuce”, przewaga ta nazywana jest “ad” i gracz ma szansę na zdobycie kolejnego punktu i wygranie gry.

Tie-break

Jeśli wynik osiągnie stan 6:6, przeprowadzany jest tie-break. Każdy z zawodników serwuje dwie piłki na przemian, a wynik punktowy jest podobny jak w zwykłej grze. Gracz, który zdobędzie siedem punktów i ma przynajmniej dwa punkty przewagi, wygrywa tie-break.

FAQs

Jakie są zasady punktacji w deblu?

Punktacja w deblu jest taka sama jak w singlu. Drużyna zdobywa punkt, gdy przeciwnik popełni błąd lub kiedy kończy się wymiana, którą wygrała drużyna. W deblu, każdy gracz ma przypisanego stałego partnera, z którym tworzy drużynę. Podczas gry, gracze zmieniają się w odbijaniu piłki i muszą zadbać o to, aby nie zderzyć się na korcie. W przypadku zderzenia, punkt zostaje przyznany przeciwnikowi.

Czy można grać w tenisa bez punktacji?

Tak, można grać w tenisa bez punktacji. Taka forma gry nazywana jest “bez wyniku” lub “bez punktów”. W takim przypadku, zawodnicy grają jedynie dla zabawy i nie ma przewidzianej punktacji. Ta forma gry jest popularna wśród amatorów tenisa, którzy chcą po prostu cieszyć się grą.

Czym jest “golden set”?

“Golden set” to wyjątkowy przypadek w tenisie, w którym zawodnik wygrywa całą partię 6:0, nie tracąc ani jednego punktu. Jest to bardzo rzadki przypadek, który zdarza się bardzo rzadko. Dotychczasowy rekord to 36 takich “golden setów” zanotowanych przez Rumunkę, Bilianę Szewą.

Co się dzieje, jeśli mecz zostanie przerwany z powodu złej pogody lub kontuzji?

Jeśli mecz zostanie przerwany z powodu złej pogody lub kontuzji, decyzja o tym, co dalej, zależy od organizatorów turnieju. Często, jeśli mecz nie może być kontynuowany, jest on przełożony na inny dzień lub godzinę. W przypadku kontuzji, zawodnik może wycofać się z meczu, a przeciwnik automatycznie przechodzi do kolejnej rundy. Jeśli mecz jest przerwany, a wynik nie jest kompletny, decyzja o kontynuowaniu meczu lub jego przełożeniu zależy od organizatorów.