Historia hokeja na trawie w Tokio

Historia hokeja na trawie w Tokio

Hokej na trawie kobiet został wprowadzony na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Ten sport po raz pierwszy pojawił się na igrzyskach olimpijskich w 1908 roku w Londynie. Jego wprowadzenie do Olimpiady było udane, ponieważ kobiety mogły również rywalizować. Indie zdominowały ten sport i zdobyły osiem złotych medali. W rzeczywistości zdobyły sześć tytułów z rzędu od 1928 do 1956 roku. W tym czasie Indie wygrały ponad 30 meczów z rzędu. Jednak inne kraje wspięły się na szczyt międzynarodowych rankingów, w tym Argentyna. Niestety, Stany Zjednoczone nie zakwalifikowały się do turnieju hokeja na trawie na Olimpiadzie w Tokio.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z aswbielsk.pl

Hokej na trawie kobiet w Tokio

Japonia była rozczarowaniem w hokeju na trawie kobiet na Olimpiadzie. Drużyna męska przegrała do tej pory dwa razy, podczas gdy strona żeńska nie wygrała jeszcze żadnego meczu. Drużyna męska rozpoczęła rozgrywki przegrywając 4-1 z Hiszpanią i 1-0 z Australią. We wtorek Japonia zremisowała z Nową Zelandią. W środę nastąpił regres i przegrali z Hiszpanią, która oddała 20 strzałów na japońską bramkę.

Hokej na trawie kobiet po raz pierwszy pojawił się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie. W kolejnych czterech latach gra toczyła się w formacie sześciozespołowym w systemie round-robin. W 1980 roku Indie zajęły czwarte miejsce. W 2016 roku kraj ten po raz pierwszy zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich, ale nie przeszedł przez rundę kwalifikacyjną.

Indie mają wystarczająco dużą populację, aby być pretendentem olimpijskim. Naród ten powinien pójść za przykładem swojej kobiecej drużyny hokejowej i zapewnić kobietom równe szanse w sporcie. W przeszłości kobiety były zniechęcane do uprawiania sportu ze względu na warunki ekonomiczne. Jednak krajowa drużyna hokejowa zdobywa sławę na Olimpiadzie.

Hokej zawsze był gorącym faworytem na Olimpiadzie, a w Tokio Australia ma bardzo duże szanse na zabranie do domu złotego medalu. Największe szanse na zdobycie złotego medalu mają Kookaburras. Hokeiści natomiast zajęli w zeszłym roku czwarte miejsce, ale w ćwierćfinale ulegli Indiom. W rywalizacji mężczyzn, Kookaburras będą silnym pretendentem, pomimo braku sprawdzonych graczy.

Holandia zdobyła złoto w hokeju na trawie kobiet, pokonując Argentynę 3-1 w półfinale. Po przejściu przez rozgrywki grupowe, Holandia zdobyła 18 bramek w pięciu meczach. Następnie pokonali Nową Zelandię 3-0, a potem wygrali półfinały 5-1. W finale Caia van Maasakker zdobyła dwie bramki i zdobyła złoto dla Holandii.

Początki sportu

Sport hokeja na trawie ma swoje starożytne początki i jest jednym z najstarszych sportów wyczynowych, wywodzącym się z Egiptu 4000 lat temu. Współczesna forma gry została opracowana w Anglii w połowie XIX wieku i od tego czasu stale rośnie jej popularność. W sporcie biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a na całym świecie uczestniczy w nim ponad 30 milionów osób.

Sport został po raz pierwszy rozegrany na Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku, w Londynie. Hokej na trawie kobiet został dodany do igrzysk w 1980 roku w Moskwie. Indie od dawna dominują w tej dyscyplinie sportu, a ich męska drużyna zdobyła osiem złotych medali i sześć tytułów z rzędu w latach 1928-1956. Jednak od tego czasu inne kraje poczyniły znaczne postępy, w tym Argentyna i Stany Zjednoczone.

Sport został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych przez kobietę, Constance M.K. Applebee, która była byłą gimnastyczką. Jej wysiłki doprowadziły w końcu do utworzenia United States Field Hockey Association. Utorowała drogę do tego, by hokej na trawie dla kobiet stał się popularnym sportem w amerykańskich szkołach.

Podczas gdy hokej nie był prezentowany na Olimpiadzie w 1924 i 1928 roku, sport ten był prezentowany w latach 80-tych i na Letniej Olimpiadzie w 1988 roku. Australia zdobyła złoty medal w turnieju kobiet, a Holandia zdobyła brązowy medal. W turnieju męskim Wielka Brytania pokonała Holandię w rzutach karnych, zdobywając złoto. Wcześniej Wielka Brytania wygrała Olimpiadę jako zjednoczony region, ale nie grali w hokeja na trawie na Igrzyskach.

Historia hokeja na trawie w Tokio sięga 1964 roku. Hong Kong, który nie został zakwalifikowany do Igrzysk, przegrał trzy pierwsze mecze z innymi drużynami. Jednak w czwartym meczu zmierzyli się z Indiami, potęgą hokeja na trawie. W tym czasie większość graczy była pracownikami na pół etatu i bankierami, którzy utrzymywali formę w klubach amatorskich. Mimo tych trudności drużyna wygrała 5-4.

Stadion Oi Hockey, na którym odbywa się olimpijski turniej hokeja na trawie, został zbudowany z myślą o ochronie środowiska. Składa się on ze specjalnie zaprojektowanej sztucznej trawy, która w 60 procentach składa się z trzciny cukrowej. Trawa ta ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż trawy z poprzednich igrzysk olimpijskich.

Sztuczne nawierzchnie używane do gry

Nowe sztuczne nawierzchnie do hokeja na trawie w Tokio są dużym ulepszeniem w stosunku do tradycyjnych nawierzchni do hokeja na trawie. Nowa nawierzchnia Poligras Tokyo GT, o jasnoniebieskim kolorze, nadaje piłce większą prędkość, można na niej grać na twardym lub miękkim podłożu i jest przyjazna dla środowiska. Nawierzchnia wykonana jest w 60 procentach z trzciny cukrowej, która wymaga o dwie trzecie mniej wody niż poprzednie murawy olimpijskie.

Olimpijskie mecze hokejowe w Tokio 2020 będą rozgrywane na sztucznej nawierzchni. Ta nawierzchnia pomoże zawodnikom poruszać się szybciej i zapobiegnie urazom spowodowanym odbijaniem się od podłoża. W przeciwieństwie do tradycyjnych boisk hokejowych, boiska na bazie wody mają niższy poziom tarcia, więc rzadziej powodują siniaki. Aby zmaksymalizować korzyści, nawierzchnia musi być regularnie nakładana ponownie.

Nowe boiska są nawadniane, więc piłka gładko sunie po uderzeniu i pomaga uniknąć oparzeń spowodowanych tarciem podczas ślizgania się lub upadku. Te syntetyczne nawierzchnie mają wysoki współczynnik absorpcji wody, co czyni je idealnym wyborem dla hokeja na trawie. Potrzebują też mniej wody niż inne boiska i można je łatwo odrastać. Dzięki temu zmniejszy się wpływ tego sportu na środowisko.

Nowy stadion Oi Hockey zostanie otwarty w sierpniu 2019 roku. Będzie miał dwa główne boiska, które mogą pomieścić do 15 000 widzów. Na stadionie znajdzie się również las sportowy, który na stałe zagości w Tokio. Boisko zostanie wykonane przy użyciu celów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla oraz surowców odnawialnych.

AstroTurf jest wiodącym dostawcą sztucznej trawy na boiska sportowe. Sztuczna trawa jest najlepszym rozwiązaniem dla hokeja na trawie, ponieważ jest płaska i gładka, co zapewni optymalną prędkość piłki. Jest to szczególnie ważne dla hokeja, ponieważ jest to jeden z niewielu sportów, w których występuje stały kontakt piłki z nawierzchnią. Z tego powodu, sztuczna nawierzchnia powinna być płaska i gładka, aby ułatwić odpowiednią prędkość piłki, odległość i trajektorię.

W przeszłości hokej na trawie był rozgrywany na boisku, ale na Igrzyskach Olimpijskich już tak nie jest. Zawodnicy używają kijów, które są wykonane z drewna, włókna węglowego lub włókna szklanego. Ich celem jest wstrzelenie piłki do bramki. Podczas gry muszą uważać, aby nie uderzyć się nawzajem swoimi kijami.

Złote medale olimpijskie zdobyte przez drużyny indyjskie

Występ drużyny indyjskiej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio był świadectwem jej siły i umiejętności. Jej zawodnicy byli w stanie wytrzymać ataki Pakistanu i wyjść z nich zwycięsko. Zwycięstwo zakończyło krótki okres panowania tego kraju nad indyjskimi drużynami hokeja na trawie. Do czasu tego zwycięstwa Indie dotarły na trzy olimpiady bez zdobycia złotego medalu. Poprzednie najlepsze miejsca to brąz w Meksyku 1968, Monachium 1972 i Montrealu 1976.

Indyjska drużyna mężczyzn zdobyła brązowy medal po pokonaniu Niemiec 5-4 w meczu o brązowy medal. Wygrana z Niemcami zakończyła 41-letnią medalową suszę Indii. Kapitan Indii Manpreet Singh zadedykował medal pracownikom służby zdrowia w kraju.

Drużyna pokonała Niemcy i Szwecję w półfinale. Następnie drużyna spotkała się z Holandią i wygrała 6-1. W finale indyjski napastnik Balbir Singh zdobył pięć bramek. Pomógł Indiom zdobyć swoje piąte hokejowe złoto. Bramkarz Mohammad Shahid był również kluczowym graczem w zwycięstwie indyjskiej drużyny hokejowej.

Indie rozpoczęły swoją kampanię od zwycięstwa 3-2 nad Nową Zelandią. Następnie Indie przegrały 7-1 z Australią, ale wygrały trzy następne mecze i awansowały do ćwierćfinału. Następnie przegrały 3-2 z byłym numerem jeden na świecie – Belgią. W play-off o brązowy medal zagrają z Wielką Brytanią.

Męska reprezentacja Indii zdobyła brązowy medal w hokeju podczas Olimpiady. W meczu o brązowy medal z Niemcami Indie pokonały gospodarzy wynikiem 5-4. Harmanpreet Singh i Hardik Singh zdobyli dwie pozostałe bramki dla Indii. Drużyna Indii zdobyła bramkę po tym, jak w drugiej kwarcie przegrywała trzema bramkami. Rupinder Pal Singh wykorzystał rzut karny i dał Indiom prowadzenie.

Męska reprezentacja Indii w hokeju może powrócić do czasów świetności z przeszłości. W latach 20. drużyna męska zdobyła siedem złotych medali, a cztery lata później w Moskwie zdobyła brązowy medal. Wygrała złoto ponownie w 1980 roku, ale nie była tak silna od tego czasu. 1 sierpnia Indie wygrały swój mecz ćwierćfinałowy z Wielką Brytanią wynikiem 3-1. Następnie w półfinale zagrały z Belgią.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *