Drużyny hokeja na trawie w Polsce

Drużyny hokeja na trawie w Polsce

Polska drużyna hokeja na trawie znana jest z silnej konkurencji i tradycji. Posiada najwięcej profesjonalnych drużyn w Europie i rywalizuje z wieloma najlepszymi drużynami świata. Znana jest również z wybitnych zawodników. W kraju istnieje kilka godnych uwagi drużyn, w tym Legia Warszawa i Podhale Nowy Targ. Ich piłkarze zdobyli Puchar Świata i Mistrzostwo Polski.

Legia Warszawa

Stadion Wojska Polskiego, oficjalnie znany jako Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszaka Józefa Pisudskiego w Warszawie, jest domem dla drużyny hokejowej Legii Warszawa. Jest to pełnowymiarowy stadion znajdujący się w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

Drużyna została założona w 1951 roku i od prawie stu lat należy do ścisłej czołówki polskiego hokeja na trawie. Pierwszy mecz u siebie drużyna rozegrała 3 stycznia 1954 roku, w którym zmierzyła się z Gwardią Bydgoszcz, wygrywając 12:3 (4:0, 6:2). Następnie wygrali z Dynamem Weisswasser i zwyciężyli 6:5.

Drużyna hokeja na trawie Legia Warszawa była kiedyś liczącą się polską drużyną, a ostatnio występowała w polskiej 1. Lidze. Legia została założona w 1927 roku i zdobyła 14 tytułów Polskiej Ligi Hokejowej w latach 1933-1967. W latach 1982-2005 została jednak zlikwidowana, a następnie w 2006 roku powróciła do I ligi. Od tego czasu pozostaje w drugiej lidze, a z powodu ograniczeń finansowych czasowo zawiesił działalność.

Podhale Nowy Targ

Drużyna hokeja na trawie Podhale Nowy Targ reprezentuje miasto Wojskowo w Polsce. Klub gra w mistrzostwach Ekstraligi. Mogą pomieścić 3,500 widzów. Ich domowe mecze zaplanowano na 2 października o godzinie 15:00, a zagrają z Tauron KH GKS Katowice.

Nowy Targ znajduje się 80 km na południe od Krakowa w województwie małopolskim. Leży u zbiegu rzek Biały i Czarny Dunajec, u podnóża Gorców. Miasto należało niegdyś do województwa nowosądeckiego. W 1308 r. cystersi otrzymali na tym terenie ziemię, aby założyć nowe osady. Wkrótce potem powstaje miasto Stare Clo.

Miasto Nowy Targ jest popularnym ośrodkiem turystycznym, a także miejscem dla fanów sportu. Papież Jan Paweł II poprowadził kiedyś w mieście trasę narciarską. Tadeusz Pilarski wygrywał zawody kajakowe w Europie. Ponadto miasto posiada własną drużynę hokejową – Podhale Nowy Targ. Drużyna ta dwukrotnie zdobyła Puchar Polski i dwukrotnie mistrzostwo Interligi.

Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie zostały po raz pierwszy zorganizowane w latach 1925-26. Wówczas mistrzostwa składały się z turniejów regionalnych, w których najlepsze drużyny z każdego regionu kwalifikowały się do rywalizacji w turnieju finałowym. Następnie ogłaszano mistrza. W 1938 roku Polski Związek Hokeja na Lodzie podjął próbę reorganizacji zawodów, ale II wojna światowa wstrzymała te plany. Po wojnie mistrzostwa zostały zrestrukturyzowane w 1955 roku.

Cracovia

Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna (MKS Cracovia) to zawodowa drużyna piłkarska w Polsce. Grają w polskiej pierwszej lidze i zdobyli wiele mistrzostw kraju. Na swoim koncie mają również Puchar Europy.

W ostatniej edycji Pucharu Kontynentalnego Cracovia zajęła ostatnie miejsce, pomimo strzelenia czterech bramek. Drużyna poniosła trzy porażki, ale atmosfera była elektryzująca, a kibice zaczęli głośno świętować. Już wkrótce odbiorą złote medale. Następnie drużyna Saryarka Karaganda zagra z Piratami z Aalborg i ten mecz zadecyduje o drugim miejscu.

Cracovia jest najstarszym działającym klubem sportowym w Polsce, powstałym w 1906 roku w Krakowie. Klub zdobył 12 mistrzostw ligi hokeja na lodzie i pięć mistrzostw ligi piłki nożnej. Jego kultowe logo jest rozpoznawalne w całej Polsce i widnieje zarówno na drużynach hokeja na lodzie, jak i na boisku. Pierwsza drużyna hokejowa została założona w 1923 roku, a pierwszy mecz rozegrano 17 lutego 1924 roku.

Mariusz Czerkawski

Mariusz Czerkawski to polski hokeista, który stał się znaną na całym świecie postacią w tym sporcie. W polskiej lidze występował w sezonie 1990/1991, gdzie grał dla Tychów. Jego drużyna dotarła do fazy play-off i zakończyła ją w ćwierćfinale. Dzięki temu niezwykłemu wyczynowi stał się znany w Polsce, gdzie jest powszechnie podziwiany.

Czerkawski po raz pierwszy zagrał na arenie międzynarodowej w 1991 roku w reprezentacji Polski seniorów w Pool B. Zdobył osiem punktów i pomógł drużynie awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej w następnym roku. Ponadto reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata 2006, gdzie zdobył trzy bramki i przyczynił się do trzech asyst.

Po grze w reprezentacji, Czerkawski został wybrany przez Boston Bruins. Następnie spędził trzy lata w Szwecji, po czym przeniósł się do Ameryki Północnej. W nowym kraju od razu zrobił wrażenie, a w playoffach dołożył jeszcze sześć punktów. Bruinsi również uczynili Czerkawskiego integralną częścią swojej drużyny, wybierając go w piątej rundzie draftu NHL.

Czerkawski rozpoczął grę w szkole średniej. Był wyjątkowym uczniem, a jego poświęcenie dla sportu pomogło mu osiągnąć marzenia. Przez trzy kolejne lata zdobywał mistrzostwo kraju. Jest kandydatem do Hall of Fame w sezonie 2013-14, ale jego kariera jeszcze się nie zakończyła. Obecnie gra dla Boston Bruins i pięciokrotnie dotarł do playoffów.

Matka Mariusza Czerkawskiego, Grażynka, została zapytana, czy jest dumna z sukcesu syna. Przyznała, że nie była pewna, jaki sukces odniesie jej syn. Rodzice jednak zachęcili ją do realizowania jego pasji, a ona sama teraz go trenuje.

Czerkawski rozpoczął karierę grając w GKS Tychy. Następnie został wybrany przez Boston Bruins w piątej rundzie NHL Entry Draft w 1991 roku. Rok później trafił do szwedzkiej Elitserien – Djurgardens IF. W swoim drugim sezonie zanotował 34 punkty w 39 meczach. Jego debiut w NHL nastąpił w sezonie 1993-94. Wystąpił w czterech meczach i zdobył dwie bramki oraz asystę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *