Ile gemów w tenisie

Tenis to popularny sport, który odbywa się na kortach ziemnych, trawiastych lub twardych. Jednym z podstawowych elementów gry w tenisa są gemy. Gem jest to termin używany w tenisie do określenia pojedynczego punktu zdobytego przez jednego z graczy. W tym artykule dowiesz się, ile gemów występuje w standardowym secie w tenisie.

Standardowy set w tenisie

W standardowym secie w tenisie wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 6 gemów. Jednak, aby wygrać set, gracz musi wygrać go z przewagą dwóch gemów. To oznacza, że ​​jeśli wynik jest 6:5, set nie jest jeszcze zakończony. Gracz musi wygrać kolejny gem, aby wygrać set 7:5.

W przypadku, gdy wynik wynosi 6:6, następuje tie-break. Tie-break to specjalny system gry, w którym gracze rozgrywają kolejne punkty, aż do momentu, gdy jeden z graczy osiągnie wynik 7 punktów, z przewagą dwóch punktów. Zwykle tie-break kończy się wynikiem 7:6 lub 8:6.

Sety w meczu

W standardowym meczu w tenisie, zawodnicy rozgrywają do trzech lub pięciu setów, w zależności od ustalonego wcześniej formatu rozgrywek. W turniejach Wielkiego Szlema, czyli Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open, mecze mężczyzn rozgrywane są do pięciu setów, natomiast mecze kobiet i debla do trzech setów.

W przypadku, gdy zawodnicy osiągną wynik 6:6 w ostatnim secie, to rozgrywany jest tie-break, który decyduje o zwycięstwie w meczu. W ten sposób zapobiega się sytuacji, w której mecz trwałby wiele godzin i kończyłby się np. wynikiem 70:68 w gemach.

FAQs

Ile punktów trzeba zdobyć, aby wygrać gem w tenisie?

Gracz musi zdobyć cztery punkty, ale musi jednocześnie wygrać gem z przewagą co najmniej dwóch punktów nad przeciwnikiem.

Czym jest tie-break?

Tie-break to specjalny system gry, który ma na celu rozstrzygnięcie seta, gdy wynik jest 6:6. Gracze rozgrywają punkty, aż do osiągnięcia przez jednego z graczy wyniku 7 punktów, z przewagą dwóch punktów.

Jakie są alternatywne systemy rozstrzygania seta w tenisie?

Poza tie-breakiem, w niektórych turniejach stosowane są alternatywne systemy rozstrzygania seta. Na przykład w turniejach wielkoszlemowych kobiet i debla, w ostatnim secie stosowany jest tzw. “przerwany tie-break”. W tym systemie gracze rozgrywają kolejne punkty, dopóki jeden z nich nie osiągnie wyniku 10 punktów, z przewagą dwóch punktów.

Innym sposobem rozstrzygania seta jest “deciding set”. Ten system stosowany jest w niektórych turniejach i polega na rozegranie kolejnego seta, jeśli wynik w poprzednim secie był 6:6.

Ile gemów trzeba wygrać, aby zdobyć złoty medal olimpijski?

W turnieju singlowym i deblowym w ramach igrzysk olimpijskich, aby zdobyć złoty medal, zawodnik musi wygrać dwa sety, a każdy set składa się z sześciu gemów.

Czy w tenisie istnieją jeszcze inne systemy punktacji?

Tak, w niektórych odmianach tenisa, takich jak tenis stołowy, występują inne systemy punktacji. Na przykład w tenisie stołowym punkt zdobywany jest za każde trafienie piłki przez przeciwnika po drugiej stronie stołu, a mecze rozgrywane są do 11 punktów (w przypadku remisu 10:10, mecze rozgrywa się do osiągnięcia przewagi dwóch punktów).

Podsumowanie

Gemy są nieodłącznym elementem gry w tenisa, a liczba gemów potrzebna do wygrania seta zależy od regulaminu turnieju. W przypadku standardowego seta, zwycięzcą jest gracz, który zdobędzie 6 gemów, z przewagą dwóch punktów. Tie-break jest stosowany, gdy wynik w secie wynosi 6:6, a alternatywnymi systemami rozstrzygania seta są m.in. “przerwany tie-break” czy “deciding set”.