Historia zawodów piłkarskich Euro

Historia zawodów piłkarskich Euro

Początki zawodów piłkarskich Euro sięgają 1960 roku. W tym roku, Związek Radziecki wygrał konkurs z bramkarzem znanym jako Lev Yashin. Ten bramkarz był legendarny. W 1964 roku Hiszpania wygrała na własnej ziemi. Następnie w 1966 roku Hiszpania ponownie wygrała z pomocą Luisa Suareza. W trzecim turnieju Włochy były gospodarzem zawodów, a Anglia dotarła do półfinału.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z judo-lapy.info

Związek Radziecki wygrał Euro w 1960 roku

W 1960 roku Związek Radziecki był pierwszą drużyną w historii, która wygrała Euro. Związek Radziecki dysponował imponującym składem piłkarzy i świetnym przygotowaniem. Nawet jeśli ich sezon nie był zsynchronizowany z resztą Europy, byli w stanie wygrać zawody.

Związek Radziecki był prowadzony przez legendarnego bramkarza Lwa Jaszina. W drugiej połowie zdobył on jedyną bramkę meczu. Innymi zawodnikami w drużynie był Igor Netto, który był uważany za serce i duszę rosyjskiego futbolu. Innym znaczącym graczem radzieckim był Viktor Ponedelnik, kliniczny napastnik z Rostowa nad Donem. Ten kwartet był kluczowym elementem triumfu Związku Radzieckiego w Europie w 1960 roku.

Puchar Narodów Europy został zorganizowany przez UEFA i był pierwszym międzynarodowym turniejem piłkarskim rozgrywanym w Europie. Zawody składały się z turnieju pucharowego, a mecze rozgrywane były w dwugrupowych połówkach. Został rozegrany we Francji, a zaproszono do niego siedemnaście państw. Związek Radziecki wygrał turniej, pokonując w finale Jugosławię 2-1. W półfinałach Związek Radziecki pokonał także Czechosłowację i Francję.

W finale w 1960 roku ZSRR ograł Jugosławię w remisie. Chociaż Jugosławia prowadziła w meczu dwoma bramkami przed połową, Związek Radziecki utrzymał się i ostatecznie wygrał Mistrzostwa Europy w dogrywce. Viktor Ponedelnik i Drazan Jerkovic byli najlepszymi strzelcami po dwie bramki. Francois Heutte i Valentin Ivanov również zdobyli bramki. Silna rosyjska obrona pomogła Sowietom w osiągnięciu celu.

Związek Radziecki ma długą i fascynującą historię w Mistrzostwach Europy UEFA. W latach 1960-1972 Rosja była znana jako Związek Radziecki (ZSRR). Związek Radziecki wygrał Puchar Narodów Europy w 1960 roku i zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Europy w 1964 i 1972 roku. W 1988 roku Związek Radziecki zajął drugie miejsce na zawodach Euro odbywających się w Niemczech Zachodnich.

Związek Radziecki nie wygrał zawodów Euro w piłce nożnej od lat sześćdziesiątych, ale ich pierwszy turniej we Francji wygrała Jugosławia. W 1964 roku ZSRR zajął drugie miejsce, pokonując w finale Jugosławię 2-1. Byli też wicemistrzami w Hiszpanii i Belgii. Natomiast w 1988 roku zwyciężyły Niemcy Zachodnie.

Hiszpania wygrała zawody piłkarskie Euro w 1964 roku

Zawody piłkarskie Euro w 1964 roku odbyły się w Hiszpanii, a naród ten był gospodarzem finału. Hiszpania pokonała w finale Związek Radziecki po tym, jak w półfinale pokonała Węgry. Węgry i Dania grały o trzecie miejsce w zawodach. Mecz został rozegrany na stadionie Santiago Bernabeu w Madrycie, a sędziowie pochodzili z Belgii, Włoch, Szwajcarii i Anglii.

Turniej finałowy odbył się w Hiszpanii w dniach 17-21 czerwca. Cztery drużyny grały w dwóch rundach: Hiszpania pokonała w dogrywce Węgry, ZSRR w drugiej pokonał Danię, a Holandia przegrała z Luksemburgiem. W finale Hiszpania pokonała ZSRR w zwycięstwie 1-0. Był to pierwszy raz, kiedy Hiszpania wygrała te zawody. W następnym roku kraj ten wygrał również Konkurs Piosenki Eurowizji, stając się pierwszym krajem, który wygrał oba te konkursy.

Po półfinale Hiszpania zmierzyła się ze Związkiem Radzieckim, który miał lepszą drużynę. Hiszpania, która została wyeliminowana z turnieju w 1960 roku, dzięki decyzji generała Franco została dopuszczona do zawodów. Węgry zostały pokonane przez Węgry w dogrywce, a Hiszpania musiała polegać na swoich piłkarzach, aby wygrać. W finale Marcelino zdobył zwycięską bramkę, pokonując Lwa Yashina sześć minut w drugiej połowie.

W Europie odbyły się Mistrzostwa Europy, a Hiszpania wygrała turniej po raz pierwszy w swojej historii. Drużyny grały o tytuł w 1964 roku i wygrały turniej na własnej ziemi. Sukces kraju w Mistrzostwach Europy był decydującym momentem w historii Hiszpanii. Po raz pierwszy od dwudziestu czterech lat Hiszpania zakwalifikowała się do Finału.

Reprezentacja Hiszpanii wygrała kilka turniejów od 1964 roku. Pierwszym z nich były zawody Euro w 1964 roku. W 1966 roku kraj zakwalifikował się do Mistrzostw Świata, ale w kolejnych dwóch latach nie udało im się zakwalifikować. W 2008 roku Hiszpania ponownie wygrała turniej Euro w Szwajcarii. Drużyna zdobyła również mistrzostwo Europy w 2010 roku.

Hiszpania dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy, raz w 1964 i raz w 2008 roku. Drugi turniej był jedynym, który odbył się w Hiszpanii. Te zawody również odbyły się w Madrycie, gdzie reprezentacja Hiszpanii pokonała ZSRR aż 4-0. W zawodach tych trzykrotnie zwyciężały również Niemcy. Kraj ten trzykrotnie grał w finale, w tym w 1984 roku.

Włochy zdobyły swoje drugie mistrzostwo Europy w 2016

Włochy pokonały Anglię w finale turnieju UEFA Euro 2020, aby zdobyć swoje drugie mistrzostwo Europy w historii. Zwycięstwo przedłuża niepokonaną passę włoskiej drużyny do 34 spotkań. Była to 16. edycja turnieju, który po raz pierwszy odbył się w 1960 roku pod szyldem Pucharu Narodów Europy. W historii turnieju dziesięć różnych narodów wygrywało go, a Niemcy trzykrotnie sięgali po tytuł.

Był to pierwszy poważny tytuł Włoch od 2004 roku, które zajęły drugie miejsce w Euro 2000. W 2008 roku zostali wyeliminowani z finału przez Hiszpanię w rzutach karnych, co skłoniło Włochów do wprowadzenia pewnych zmian. Obrona drużyny, której filarem jest Daniele De Rossi z Juventusu, zdołała powstrzymać późny atak Hiszpanii. Środkowy obrońca uciszył również Alvaro Moratę, który w poprzednich czterech meczach zdobył pięć bramek. Tymczasem trener Włoch Antonio Conte dał odpocząć ośmiu zawodnikom w poprzednim meczu z Irlandią, ale w meczu z Belgią wystawił pełną jedenastkę.

Dwaj zwycięzcy grup przeszli bezpośrednio do finału, a wicemistrzowie przeszli do play-off o trzecie miejsce. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy to Czechosłowacja i Niemcy Zachodnie. W finale obie drużyny prowadziły 2-0, a mecz zakończył się rzutami karnymi po 120 minutach. W drugiej grupie Jugosławia i Włochy zremisowały 1-1.

Włochy w finale wygrały turniej UEFA EURO 2020. Finał odbył się w Londynie, a półfinały w 11 miastach. W finale Włochy zagrały z Anglią i wygrały po karnych. Był to pierwszy duży tytuł Włoch od 50 lat i teraz mają nadzieję na powtórzenie tego wyczynu.

Turniej odbywał się w 11 różnych krajach Europy i był rozgrywany na dziewięciu różnych stadionach. Wcześniej zwycięzcami turnieju były Niemcy, Francja i Hiszpania. Jednak drugi triumf Włoch w Mistrzostwach Europy był ich najlepszym dotychczasowym osiągnięciem. Dzięki temu zwycięstwu Włochy stały się najstarszą drużyną na świecie, która wygrała duży turniej.

Dania była późnym dodatkiem do Euro

Dania była drużyną niespodzianką Euro 2016, a naród ten oszołomił wszystkich, wygrywając finał. Gra była zacięta, ale John Jensen uderzył z dystansu w 18. minucie, aby dać Danii prowadzenie. Schmeichel uratował wiele sytuacji, w tym jedną, w której Klinsmann nie trafił w głowę, a Dania była w stanie powstrzymać Niemcy tylko przez 10 minut gry. Drugi gol Kima Vilforta przypieczętował zwycięstwo Danii.

Dania późno dołączyła do turnieju, została powołana zaledwie 10 dni przed zawodami. Było to po tym, jak Jugosławia została wyrzucona z turnieju. Włączenie drużyny do turnieju dało nadzieję wielu drużynom, które nie powinny mieć szans na awans. Pogląd, że “jeśli Dania może to zrobić, to my też możemy” jest błędny, ale otworzył możliwości dla zespołów z fantazją. W meczu otwarcia Dania pokonała Francję 2-1.

Euro 1992 było niespodzianką, ponieważ Federalna Republika Jugosławii została wykluczona z rozgrywek z powodu wojny domowej w swoim kraju. Organizacja Narodów Zjednoczonych nałożyła na ten kraj sankcje. Dania została zaproszona do gry w miejsce Jugosławii. Jednak duńska FA została oficjalnie poinformowana o włączeniu do rozgrywek dopiero 30 maja 1992 roku. Dało to menedżerowi Richardowi Mollerowi Nielsenowi dodatkowe dni na wybór zawodników. Dania pokonała w finale Anglię i Belgię i wygrała turniej.

Dania była niespodzianką fazy grupowej w 2008 roku, ale odcisnęła swoje piętno na turnieju, wygrywając finał. Drużyna przebrnęła przez fazę grupową, pokonując Holandię po słynnym rzucie karnym wykonanym przez Petera Schmeichela. W półfinale wygrali swoją grupę dzięki rzutom karnym i pokonali Niemcy, faworytów przed turniejem.

Choć Dania późno weszła do historii, od tamtej pory jest konsekwentnie konkurencyjna. Uczestniczyli we wszystkich Mistrzostwach Świata od 1930 roku, wygrywając je w 1958 roku. Dania zdobyła również dwa srebrne medale olimpijskie. Trzykrotnie dotarli do najlepszej 16 w Pucharze Świata. Do tej pory tylko Brazylia, Argentyna i Hiszpania wygrały turniej. Podczas gdy Francja, Kanada i Belgia zakwalifikowały się tylko do pięciu Mistrzostw Świata, Dania wystąpiła we wszystkich.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *