Najczęstsze kontuzje w tenisie – na co uważać?

Najczęstsze kontuzje w tenisie - na co uważać?

Jeśli jesteś tenisistą, powinieneś wiedzieć o najczęstszych urazach i co z nimi zrobić. Te kontuzje obejmują skręcenia kostki, złamania kręgosłupa i zerwania ścięgna Achillesa. Można im zapobiec stosując odpowiednią formę i pracując z profesjonalistą tenisowym w celu poprawy techniki. Pomaga również rozgrzać się przed grą, aby zminimalizować ryzyko urazu. W niektórych przypadkach odpoczynek, fizykoterapia lub zastrzyki sterydowe mogą pomóc w złagodzeniu bólu związanego z urazami spowodowanymi nadużyciem.

Złamania stresowe w plecach

Złamania stresowe są powszechnymi urazami spowodowanymi przez powtarzające się obciążenie i wymagają rehabilitacji. Leczenie jest często tak proste, jak zmiana techniki, aby zmniejszyć ryzyko złamań stresowych. Młodzi sportowcy są szczególnie podatni na tego rodzaju leczenie. Leczenie zależy również od lokalizacji złamania. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla wyleczenia sportowca i bezpiecznego powrotu do gry. Zazwyczaj potrzeba co najmniej 12 tygodni, zanim zawodnik będzie mógł wrócić do gry.

Złamania stresowe występują jako małe, włosowate pęknięcia, ale powodują znaczny ból i dyskomfort. Najczęściej te urazy dotyczą kości piszczelowej, strzałkowej, śródstopia i kości piętowej. Jednak tenisiści są również podatni na złamania stresowe w obrębie pleców. Wynika to z faktu, że nienaturalna pozycja tenisisty może powodować nadwyrężenie kręgosłupa.

Złamania naprężeniowe kręgosłupa występują najczęściej u młodych zawodników, zwłaszcza tych, którzy mają okresy wzrostu. Najczęstszym objawem jest ból w dotkniętym miejscu, który zwykle ustępuje po odpoczynku. Fizjoterapia może pomóc skorygować wady postawy i zmniejszyć ból.

Tenisiści powinni robić duże przerwy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami i starać się unikać nagłych zmian intensywności. Ponadto powinni wykonywać czynności o niskiej intensywności, ponieważ są one korzystne dla zdrowia ich pleców. Najlepszym sposobem leczenia złamań nadwyrężeniowych jest odpoczynek, ponieważ pozwala to na zagojenie się kości bez dalszego pogarszania się stanu. W cięższych przypadkach, dotknięta kość może wymagać unieruchomienia na pewien czas. Fizykoterapia może być również korzystna dla wzmocnienia otaczającej kości.

Leczenie złamań pod wpływem naprężeń zależy od lokalizacji złamania, jego ciężkości i wszelkich chorób leżących u podstaw. Leczenie może obejmować odpoczynek, leki przeciwzapalne i fizykoterapię. Fizjoterapia może pomóc wzmocnić kość i zwiększyć zakres ruchu.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa jest bolesnym urazem w dolnej części nogi. Dochodzi do niego w wyniku nadmiernego naciągnięcia ścięgna lub nagłego, siłowego odepchnięcia stopą. Jeśli uraz ten nie jest wcześnie zdiagnozowany i leczony, może skutkować przewlekłym bólem i trudnościami w chodzeniu.

Naprawa chirurgiczna jest najczęstszym sposobem leczenia tego urazu. Czas rekonwalescencji dla tego zabiegu jest długi i istnieje ryzyko powikłań rany. Ważne jest również, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich alergiach, które możesz mieć. Istnieją dwa główne rodzaje operacji na zerwanie ścięgna Achillesa. Pierwszy to operacja otwarta, która polega na wycięciu dużego nacięcia na nodze i usunięciu uszkodzonej tkanki. W niektórych przypadkach do zastąpienia uszkodzonego ścięgna wykorzystuje się ścięgno ze zwłok.

Zerwania ścięgna Achillesa mogą dotknąć każdego, ale szczególnie często występują u sportowców. Częściej zdarzają się u mężczyzn, zwłaszcza w wieku od 30 do 40 lat. Ponadto na większe ryzyko zerwania narażone są osoby z grupą krwi O. Sportowcy ci mają zmniejszony dopływ krwi, co upośledza zdolność ścięgna do gojenia się.

Częstotliwość występowania zerwania ścięgna Achillesa u sportowców jest różna, ale w ostatnich badaniach stwierdzono, że rocznie uraz ten dotyka od 6% do 18% osób. Zawodnicy innych dyscyplin sportowych, takich jak gimnastycy i piłkarze, są mniej narażeni na zerwanie ścięgna Achillesa. Niemniej jednak, częstość występowania zerwania ścięgna Achillesa w tych sportach wzrasta. W USA na 100 000 sportowców przypada obecnie od 6 do 37 przypadków zerwania ścięgna Achillesa.

Zerwanie ścięgna Achillesa jest bardzo bolesnym urazem. Na szczęście możesz zmniejszyć ryzyko zerwania, podejmując odpowiednie kroki w celu zapobieżenia mu. Po pierwsze, powinieneś dużo odpoczywać. Nie należy się rozciągać ani chodzić, gdy odczuwa się ból. W ciężkich przypadkach może być zalecana konsultacja z lekarzem. Może on przepisać leki, które złagodzą ból i zmniejszą stan zapalny.

Rozdarcia chrząstki stawu biodrowego

Ten rodzaj urazu jest najczęściej spowodowany urazem łąkotki. Uraz ten często powoduje silny ból, obrzęk i ograniczenie ruchu kolana. Częściowe rozerwanie może zostać wyleczone za pomocą leczenia zachowawczego, takiego jak fizykoterapia i zastrzyki. Całkowite rozerwanie wymaga operacji. Niektórzy pacjenci mogą powrócić do zdrowia po zastosowaniu fizykoterapii, ale wielu z nich będzie wymagało operacji.

Ten rodzaj urazu znany jest również jako rozerwanie wargi maziowej i może powstać w wyniku dwóch różnych mechanizmów. W najczęstszym przypadku do rozerwania chrząstki dochodzi w wyniku jednorazowego ruchu, np. upadku na wyciągniętą rękę. Powstałe rozerwanie chrząstki może spowodować niestabilność barku, a to z kolei może skutkować bólem i ograniczeniem ruchu.

Oprócz rozerwania warg sromowych, innym częstym urazem w sporcie jest rozdarcie błony maziowej. Błona maziowa chroni biodro, zapobiegając ścieraniu się kości o siebie, i umożliwia płynny ruch. Może jednak dojść do jej rozerwania, co powoduje oddzielenie się od siebie kuli i panewki. Uciśnięta tkanka może następnie utknąć wewnątrz stawu.

Złamanie stresowe to małe pęknięcie w kości, które powoduje znaczny ból i dyskomfort. Powszechne złamania stresowe mogą dotyczyć kości piszczelowej, strzałkowej i śródstopia. Ponadto, kręgosłup może być również dotknięty przez powtarzające się działania, co prowadzi do złamania stresowego. Objawy złamania stresowego to tępy ból, obrzęk i tkliwość w dotkniętym obszarze.

Innym częstym urazem tenisowym jest skręcenie kostki. Dochodzi do niego, gdy gracz skręci się lub upadnie, często na nierównym podłożu. Kontuzja może powodować ból i dyskomfort, i wymaga rehabilitacji zanim gracz będzie mógł wrócić do sportu.

Ból pleców

Ból pleców jest jednym z najczęstszych urazów, na które cierpią tenisiści. Jest on spowodowany powtarzającymi się ruchami wymaganymi do serwowania i uderzania piłki. Rotacja wymagana do zmiany z forehandu na backhand również bardzo obciąża dolną część pleców i dysk. Może to skutkować chorobą zwyrodnieniową dysku, przepukliną dysku, a nawet złamaniami nadwyrężeniowymi.

Złamania naprężeniowe są częstszym urazem kości wśród młodych tenisistów i są spowodowane powtarzającymi się ruchami. Objawy złamań naprężeniowych obejmują zwykle ból w dolnej części pleców, który ustępuje po odpoczynku. Na szczęście, niewielki odsetek osób ze złamaniami stresowymi całkowicie odzyskuje zdrowie po tym schorzeniu. Ból zazwyczaj występuje, gdy plecy rozciągają się lub wyginają do tyłu. Ten ból może być szczególnie wyraźny, gdy stoisz na jednej nodze lub podajesz. Bólowi często towarzyszy tkliwość lub obrzęk.

Szereg sportów stwarza ryzyko dla pleców. Wiele sportów wymaga powtarzalnych skrętów kręgosłupa. Urazy pleców są bardzo częstą dolegliwością wśród sportowców. Ponad 75% sportowców zgłasza, że doświadcza bólu pleców. Ból ten jest często wynikiem urazów odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Ból pleców jest jednym z najczęstszych urazów, których zawodnicy doznają podczas gry w tenisa. Przy odpowiednim treningu można zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów. Właściwa technika, odpowiedni sprzęt i w porę udzielona pomoc medyczna mogą pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom. Zapobieganie urazom jest niezbędne, aby zmaksymalizować swoje wyniki w tenisie. Jeśli jesteś początkujący lub po prostu chcesz grać dla zabawy, sprawdź te wskazówki, które pomogą Ci uniknąć bólu pleców przy grze w tenisa.

Ból pleców w tenisie może być spowodowany wieloma przyczynami, w tym złą techniką i złą biomechaniką. Najczęstszą przyczyną bólu pleców przy grze w tenisa jest zwyrodnienie dysku lędźwiowego. Uraz jest często wynikiem ruchu serwisowego i może prowadzić do bólu pleców i nóg. Na szczęście fizykoterapia może pomóc złagodzić niektóre objawy bólu pleców w tenisie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *