Jak długi był najdłuższy set w historii tenisa?

Jeśli jesteś fanem tenisa, na pewno zastanawiasz się: “Jak długi był najdłuższy set tenisowy?”. Możesz być zaskoczony, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale istnieje mnóstwo różnych rekordów dla długich setów. Oto spojrzenie na niektóre z nich.

Najdłuższy mecz tenisowy Johna McEnroe

W 1982 roku John McEnroe rozegrał najdłuższy mecz tenisowy w historii. Grał przeciwko szwedzkiemu zawodnikowi Matsowi Wilanderowi przez sześć godzin i 22 minuty. Ostatecznie McEnroe wygrał, 9-7, w sześciu setach. Mecz był również najdłuższym w historii meczem w ramach Pucharu Davisa.

Mecz trwał sześć godzin i dwadzieścia minut i zakończył się tie breakiem. Jednak po wprowadzeniu tie-breaka w Pucharze Davisa w 1989 roku, rekord stał się prawie niemożliwy do pobicia. Kolejnym najdłuższym meczem tenisowym był mecz deblowy mężczyzn, rozegrany w 2004 roku w ramach Pucharu Davisa. Trwał on 6 godzin i 20 minut, a Lucas Arnold Ker i David Nalbandian pokonali Jewgena Kafelnikowa i Marata Safina.

Mecz był finałem Pucharu Davisa. Obaj panowie zostali postawieni naprzeciw siebie i zostali wyłonieni w tie-breaku. Mimo to McEnroe ostatecznie pokonał w finale Clerca. Gra trwała 6 godzin i piętnaście minut, a w czwartym secie był tie-break.

Mecze tenisowe trwają zazwyczaj od czterdziestu do pięćdziesięciu minut. Zdarzają się jednak mecze długie, w tym jedenastogodzinny finał Pucharu Davisa rozegrany w 1980 roku. Poza tym, że mecze tenisowe są długie, mogą się odwrócić w każdej chwili. Jest wiele rzeczy, które mogą pójść źle, i to jest prawdziwe dla każdego sportu. Jedno jest pewne, gra jest bardzo rozrywkowa.

Kolejnym rekordem jest mecz, który trwał jedenaście godzin i pięć minut. Odbył się on na korcie nr 18 w All-England Lawn Tennis Club i został rozegrany 22 czerwca 2010 roku. Z powodu słabego oświetlenia mecz musiał zostać przerwany. Wznowiono go następnego dnia bez światła, a ostatecznie zakończono 24 czerwca. Ostatecznie rekord najdłuższego rozegranego meczu tenisowego w historii zdobył John McEnroe.

Najdłuższy mecz tenisowy Johna Isnera

22 czerwca 2010 roku John Isner grał z Nicolasem Mahutem w pierwszej rundzie singla mężczyzn na Wimbledonie 2010. Rywalizowali w czterech setach i grali przez 665 minut. Mecz zakończył się, gdy Isner przełamał serwis Mahuta, wygrywając 70-68 w decydującym secie. Jest to obecnie najdłuższy mecz tenisowy w historii zawodowej. Poprzedni rekord został ustanowiony przez Fabrice’a Santoro i Arnauda Clementa w 2004 roku podczas French Open.

John Isner stał się znany jako “Maratończyk” tenisa. Ten Amerykanin wytrzymał kilka epickich pojedynków i już dwukrotnie znalazł się na liście. Podczas jednego ze swoich najdłuższych meczów pokonał Nicolasa Mahuta w maratońskim meczu, który trwał 11 godzin i pięć minut. Isner wygrał mecz 70-68, ale pod koniec był wyraźnie wyczerpany.

Mecz rozpoczął się o 18:13 BST 22 czerwca, a zakończył o 16:47 BST 24 czerwca. W połowie meczu były przerwy z powodu gasnącego światła dziennego. Wynik brzmiał 6-4, 3-6, 6-7, 70-68. W sumie rozegrano 183 mecze. Ten rekordowy mecz zburzył wiele rekordów na całym świecie. Wiele osób określało go jako “mecz bez końca”.

Mecz został zawieszony po dwóch i pół godzinach z powodu złego oświetlenia. Został wznowiony następnego dnia o godzinie 14. W tym momencie Isner prowadził 5-4 w finałowym secie, kiedy Mahut zasieciował drop shot. Isner powiedział, że był zbyt daleko z tyłu kortu, by go złapać. Następnie wykorzystał inside-out forehand ze środka kortu, by pokonać Mahuta przy siatce.

Mecz tenisowy pomiędzy Nicolasem Mahutem a Johnem Isnerem był najdłuższym w historii. Trwał siedem godzin, czterdzieści pięć minut drugiego dnia i zawierał 138 gemów w piątym secie. Zwycięzca wygrał w sumie dziewięćdziesiąt trzy gemy, a przegrany stracił dziewięć. Ten najdłuższy mecz tenisowy pobił również rekord najdłuższego meczu tenisowego w ciągu jednego dnia.

Mecz trwał pięć setów zamiast czterech, a piąty set trwał osiem godzin i 11 minut. Choć we French Open nadal stosuje się tie-break w piątym secie, to w przyszłości może się to zmienić. Jest jednak mało prawdopodobne, że mecz Isner-Mahut zostanie przerwany.

Najdłuższy mecz tenisowy Isnera-Mahuta

Epicki mecz tenisowy Johna Isnera i Nicolasa Mahuta pobił wiele rekordów. Na przykład piąty set trwał 8:11 godzin, co czyni go najdłuższym setem w historii tenisa. Podczas meczu trafili również łącznie 215 asów. Dodatkowo rozegrali najwięcej gemów serwisowych w historii tenisa, bo aż 183.

W pewnym momencie mecz został zawieszony z powodu złego oświetlenia. Po około dwóch i pół godziny zawodnicy wrócili na kort i wznowili grę. Przy stanie 6:6 Isner utrzymał swój serwis. Wygrał kolejne cztery gemy, w tym tie-breaka. Serw Mahuta był jednak wadliwy i mecz zakończył się w tie-breaku.

Mecz jest najdłuższym w historii rozegranym na korcie tenisowym. Isner pokonał Nicolasa Mahuta w pierwszej rundzie singla mężczyzn na Wimbledonie w 2010 roku. Pierwsze cztery sety zostały podzielone, ale gra została przerwana w drugim dniu z powodu braku naturalnego światła w obiekcie. Gra została wznowiona drugiego dnia, ale tablica wyników uległa awarii podczas piątego seta.

Drugi set był mniej dramatyczny, choć obaj zawodnicy nie byli w najlepszej dyspozycji. Isner przez większość czasu utrzymywał swoje podanie, ale Mahut trafił backhand winnera, by zdobyć dwa break pointy. Ostatni set trwał do deuce, ale Isner utrzymał swoje podanie i wygrał.

Rekordowy mecz Isner-Mahut był również rekordem świata w tenisie. Trwał 3 dni, siedem godzin i 40 minut i był to najdłuższy mecz tenisowy w historii. Świat tenisowy nigdy nie widział czegoś takiego i prawdopodobnie nigdy już tego nie zobaczy.

Mecz rozpoczął się 21 czerwca i zakończył o 21:09 23 czerwca. Podczas meczu Isner zaserwował ponad sto asów i utrzymywał serwis przez 168 kolejnych gemów. Podczas meczu zanotowano rekordową liczbę niewymuszonych błędów, w tym double-faults i double faults.

Po długim meczu tłum głośno wiwatował. Chcieli więcej! W tym momencie Isner miał niewielką przewagę, ale Mahut był zdeterminowany, aby wygrać mecz. Gdy zbliżał się piąty set, sędzia przewodniczący był zmuszony zawiesić mecz, który był rozgrywany w złych warunkach oświetleniowych.

Najkrótszy finał Wielkiego Szlema Steffi Graf

W 1988 roku Steffi Graf wygrała French Open w najkrótszym finałowym secie Wielkiego Szlema w historii tenisa. Mecz trwał zaledwie 32 minuty. Steffi Graf pokonała Nataszę Zverevę w setach prostych i została pierwszą kobietą, która wygrała Wielkiego Szlema w roku kalendarzowym. Zdobyła również złoty medal olimpijski.

Graf to legenda tenisa, która wygrała 22 turnieje Wielkiego Szlema podczas Ery Open. Zdobyła również 107 tytułów singlowych. Jej styl gry zrewolucjonizował ten sport. Była jedyną kobietą, która wygrała każdy turniej wielkoszlemowy i dzierżyła rekord najdłuższego czasu na szczycie światowego rankingu. Została również pierwszą kobietą, która czterokrotnie wygrała turniej Wielkiego Szlema i stała się najbardziej udekorowaną sportsmenką na świecie.

W 1988 roku Steffi Graf pokonała Nataszę Zverevę w finale French Open. Mecz trwał niewiele ponad 30 minut. Był to jeden z najkrótszych setów finałowych Wielkiego Szlema w historii. Stał się również najbardziej jednostronnym finałem Wielkiego Szlema w historii. Mecz był również najkrótszym meczem Ery Otwartej, czyli ery, w której po raz pierwszy zaczęto grać w zawodowy tenis kobiet.

Graf miała zaledwie dziewiętnaście lat, gdy pokonała Sabatini w finale US Open. Ukończyła także swój pierwszy Złoty Szlem w roku kalendarzowym i była dopiero piątą kobietą, która tego dokonała. Było to znaczące osiągnięcie dla Graf, która mogła wygrać dwa razy Wielkiego Szlema, gdyby nie została pokonana przez Arantxę Sanchez Vicario w finale French Open.

W 1988 roku Graf została pierwszą kobietą, która zdobyła Złoty Szlem w jednym roku kalendarzowym, wygrywając US Open, French Open i Australian Open w tym samym roku kalendarzowym. Ponadto Graf zdobyła złoto olimpijskie w Seulu w 1988 roku. Dzięki temu stała się pierwszą kobietą-sportowcem, która wygrała wszystkie cztery Wielkie Szlemy w tym samym roku.

W kolejnych latach Graf wygrała cztery korty wielkoszlemowe, w tym French Open, Berlin Open i Miami Open. Zachowała także tytuł mistrzowski w Roland Garros. W sumie Graf zdobyła dwadzieścia dwa tytuły wielkoszlemowe i zdominowała turnieje WTA w latach 80. Jej rekordowy sezon 1988 pozostaje jednym z najwspanialszych w historii tenisa i nie został jeszcze pobity.