Kiedy powstała piłka nożna?

Kiedy powstała piłka nożna?

Gra w piłkę nożną ma swoje korzenie w starożytnej Grecji i Rzymie. Gra była znana jako Episkyros i obejmowała dwie drużyny próbujące przekazać piłkę przez linię. Gra wymagała pracy zespołowej i taktycznego myślenia, aby zdobywać bramki. Gra jest uważana za najstarszą formę piłki nożnej. Starożytny Rzym grał również w grę o nazwie Harpastum, która była gwałtowna i obejmowała małą piłkę.

Ebenezer Cobb Morley

Nie jest do końca jasne, kiedy powstała piłka nożna, ale Morley odegrał ogromną rolę w tworzeniu gry. Był pierwszym sekretarzem Football Association (FA) i pomógł stworzyć zasady gry. Jego przepisy opierały się na zasadach fair play i ograniczonego kontaktu. Na przykład, gracze nie powinni mieć możliwości stałego ustawiania się za linią obrony drużyny przeciwnej. Przepisy zostały po raz pierwszy opracowane w 1863 roku, a w następnym roku przyjęte przez FA. Jednak niektóre kluby nie zgadzały się z tymi przepisami.

Ebenezer Cobb Morley urodził się w Hull, ale w wieku 22 lat przeniósł się do Londynu. Jako zapalony sportowiec, był kapitanem Barnes Club, gdzie był kluczową postacią w rozwoju gry. W 1863 roku Morley zwołał spotkanie lokalnych klubów w Londynie i zainspirował powstanie Football Association (FA).

Ebenezer Cobb Morley urodził się w 1831 roku w Hull w Wielkiej Brytanii. Kiedy miał 20 lat, przeniósł się do Londynu i zaangażował się w wioślarstwo oraz sport, który przypominał piłkę nożną. Powstał Barnes Football Club, a Morley został jego kapitanem w 1863 roku. Napisał list do lokalnej gazety Bell’s Life, w którym wezwał do utworzenia organu zarządzającego tym sportem. List ten stał się podstawą do utworzenia Związku Piłki Nożnej, który powstał w tym samym roku.

Przed wprowadzeniem standardowych zasad w 1863 roku, sport piłki nożnej był chaotyczny i miał różne zasady. Ebenezer Cobb Morley, z zawodu prawnik, pomógł w opracowaniu zasad, zmniejszając ich liczbę do 13. Zasady gry w piłkę nożną zostały przyjęte przez Football Association w 1864 roku i stały się standardem w tym sporcie.

Charles Goodyear

Piłka nożna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych elementów wyposażenia piłkarskiego. Została opracowana w latach 50. XIX wieku przez Charlesa Goodyeara. Jego oryginalna wersja piłki była wykonana z wulkanizowanej gumy i pokryta panelami. Było to ulepszenie w stosunku do siatkówek z pęcherza świńskiego, które były trudne do kopania. Później dodano nadmuchiwane gumowe pęcherze, dzięki którym piłka była łatwiejsza do kopania i bardziej wytrzymała.

W 1855 roku Goodyear wynalazł piłkę nożną. Opatentował proces wulkanizacji gumy. Zanim uzyskał wyłączność, musiał przejść przez wiele spraw sądowych i naruszeń patentów. W 1855 r. Goodyear wynalazł pierwszą piłkę nożną, która nie była wykonana z wypchanego pęcherza świńskiego, lecz z mieszanki gumowej. Choć nowoczesna piłka nożna została wynaleziona dopiero w połowie XX wieku, do gry używano starożytnych chińskich piłek.

Wynalazek Goodyeara zrewolucjonizował sposób gry w piłkę nożną. Uczynił ją łatwiejszą do gry i bardziej wytrzymałą poprzez opracowanie procesu, który sprawia, że guma nie przepuszcza wody. Jednak oryginalne gumowe piłki nadal były podatne na pękanie i topnienie. Goodyear musiał popełnić kilka błędów, zanim wymyślił idealną piłkę. Podczas swoich badań wypróbował kilka różnych rodzajów gumy, zanim w końcu wymyślił gumę wulkanizowaną.

Odkrycie przez Charlesa Goodyeara procesu wulkanizacji doprowadziło do rozpowszechnienia gumy do wielu zastosowań. Obecnie Medal Goodyeara jest przyznawany przez ACS Rubber Division głównym wynalazcom, twórcom i innowatorom przemysłu gumowego. Charles Goodyear był także pierwszą osobą, która wyprodukowała gumowe obuwie przy użyciu procesu wulkanizacji Goodyeara.

Charles Goodyear wynalazł pierwszą okrągłą wulkanizowaną gumową piłkę do piłki nożnej

Goodyear opatentował swój wynalazek w 1844 roku. Stanowi on ulepszenie w stosunku do kauczuku naturalnego, ponieważ jest bardziej wytrzymały i lepiej zachowuje swój kształt. Wynalezienie wulkanizowanej gumy pozwoliło piłkarzom grać w bardziej wytrzymałe gry. Goodyear popełnił wiele błędów podczas opracowywania tej pierwszej piłki nożnej, ale w końcu stworzył pierwszą okrągłą piłkę do piłki nożnej z gumy wulkanizowanej.

Przed wynalezieniem gumy wulkanizowanej piłki nożne były wykonywane z brązowej skóry owiniętej wokół świńskiego pęcherza lub nadmuchiwanych dętek. Goodyear, który zasłynął także z produkcji opon Goodyear, wykorzystał swoją wiedzę o gumie do stworzenia pierwszych okrągłych, wulkanizowanych, gumowych piłek do piłki nożnej. Nowa wulkanizowana guma zwiększyła wytrzymałość i trwałość piłki oraz uczyniła ją bardziej odporną na ciepło.

Aby stworzyć wulkanizowaną gumę, Goodyear musiał eksperymentować z mieszankami i procesami. Proces wulkanizacji wymagał wielu udoskonaleń. Opatentował ten proces i założył firmę Naugatuck India-Rubber Company w Connecticut.

Wynalezienie przez Charlesa Goodyeara okrągłej, wulkanizowanej, gumowej piłki do piłki nożnej było wielkim krokiem naprzód w rozwoju tego sportu. Wynalazek Goodyeara utorował drogę innym innowacjom w dziedzinie piłki nożnej.

Tsu Chu to najstarsza forma piłki nożnej

Starożytna chińska gra Tsu Chu to najstarsza znana forma piłki nożnej. Celem gry jest kopnięcie skórzanej piłki przez siatkę z otworem w środku. Gracze nie mogli używać rąk do uderzania piłki, a zamiast tego używali stóp, głów, ramion i klatki piersiowej do uderzania piłki. Starożytna gra była rozgrywana przez siły wojskowe, a nawet była popularna wśród wyższych klas podczas dynastii Han. Nie jest jasne, kiedy gra powstała, ale uważa się, że po raz pierwszy zagrano w nią w II-III wieku p.n.e.

Tsu Chu była pierwotnie ćwiczeniem wojskowym, choć niektóre jej formy przetrwały do dziś. Gracze kopali skórzaną piłkę wypełnioną włosami i piórami w małą sieć zawieszoną na bambusowych laskach. Drużyny składały się z 12 do 16 zawodników. Do obrony przed przeciwnikami używano ramion, klatki piersiowej i barków, nie wolno było używać rąk.

W Chinach gra była pierwotnie rozgrywana jako forma treningu kondycyjnego dla żołnierzy. Jednak w czasach dynastii Han rozpowszechniła się później wśród miejscowej ludności. Gra ta została uznana przez FIFA za najstarszą na świecie formę piłki nożnej.

Diego Costa jest najbardziej znienawidzonym piłkarzem w angielskiej Premier League

Diego Costa jest znany ze swojego brudnego stylu gry i tendencji do wchodzenia w twarz przeciwnikom. W swojej karierze otrzymał 147 żółtych kartek i 11 rozkazów wymarszu. Niejednokrotnie oskarżano go również o gryzienie i łapanie przeciwników za szyję. Jego nieczyste zagrania sprawiły, że zyskał reputację jednego z najbardziej znienawidzonych zawodników w angielskiej Premier League.

Diego Costa urodził się w Lagarto, w Brazylii, w 1988 roku. Jako uczeń przejawiał ognisty temperament. W 2006 roku rozpoczął karierę zawodową, grając dla portugalskiej drużyny Braga. Atletico Madryt zatrudniło go jako napastnika trzeciego wyboru, a on pomógł klubowi wygrać ligę i Ligę Mistrzów po raz pierwszy od 40 lat. Po tym jak jego kontrakt z Atletico wygasł w grudniu, Diego Costa został przeniesiony do Chelsea, gdzie zarobił 32 miliony PS.

Diego Costa jest jednym z najbardziej znienawidzonych zawodników w angielskiej Premier League. Jego niesławne uderzenia głową i późne ataki sprawiły, że stał się celem dla przeciwników. Ma również reputację aroganckiego, brudnego gracza. Kibice nie są fanami oszukiwania i nieczystej gry. Nienawidzą również zawodników, którzy mają pozamałżeńskie sprawy i tych, którzy są oskarżani o uchylanie się od płacenia podatków.

Diego Costa był łączony z przeprowadzką do Atletico Madryt tego lata. Belg przybył do klubu bez chęci do ciężkiej pracy dla klubu. Zdobył tylko jedną bramkę w sezonie, który był pełen kontuzji. W rezultacie kibice w PL uznali go za najbardziej znienawidzonego piłkarza.

Początki współczesnej piłki nożnej

Piłka nożna ewoluowała od prostej gry w piłkę kopaną około 225 roku p.n.e. do globalnego fenomenu z ponad dwoma miliardami zwolenników dzisiaj. Pierwotnie gra europejska, piłka nożna rozprzestrzeniła się na cały świat. Grają w nią ludzie w różnym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym. Pochodzenie współczesnej piłki nożnej jest nadal tajemnicą, ale jest ona w dużej mierze rozumiana jako sport międzynarodowy.

W początkowym okresie gra była rozgrywana z niewielką ilością zasad. Grała głównie po to, by trzymać dzieci z dala od kłopotów i zachować ich sprawność fizyczną. Jednak w miarę jak gra stawała się coraz bardziej popularna, opracowano jej zasady. Gra w końcu rozprzestrzeniła się na cały świat i dała początek klubom i ligom.

Wczesna historia piłki nożnej jest pełna ciekawych historii. Niektóre z najwcześniejszych gier w piłkę nożną były rozgrywane przez rdzennych Amerykanów. We wczesnych dniach osadnictwa w Jamestown, rdzenni Amerykanie grali w surową grę zwaną pasuckuakohowog. Pole było pół mili w poprzek i słupki bramki były jedną milę od siebie. Gra była niebezpieczna i mogło w niej brać udział nawet 1000 graczy jednocześnie. Na początku XIX wieku gra dotarła do Europy i zaczęła się rozprzestrzeniać w całej Europie. Dziś sport ten uprawiany jest przez kluby piłkarskie i prywatne szkoły.

Mimo współczesnej nazwy, historia piłki nożnej jest znacznie starsza niż ludzka cywilizacja. Jej korzenie sięgają starożytnych Chin, Anglii i Ameryki Środkowej. Pierwotnie gra odbywała się przy użyciu skór zwierzęcych, a następnie została sformalizowana w Chinach i Europie. Jednak najwcześniejsza znana historia piłki nożnej znajduje się w Chinach, gdzie nazywano ją “cuju” lub “kickball”. Pierwsza wzmianka o grze pojawiła się w zapiskach pochodzących z 255 r. p.n.e., choć niektórzy historycy uważają, że istniała ona znacznie wcześniej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *