Jak rozpoznać błąd serwisowy w tenisie

Jak rozpoznać błąd serwisowy w tenisie

Błąd serwisowy jest wtedy, gdy zawodnik serwuje piłkę z niewłaściwej strony kortu. Powinien on być poprawiony tak szybko jak to możliwe. Serwer musi wtedy kontynuować serwowanie z właściwej strony kortu. Wszelkie wcześniejsze punkty powinny pozostać niezagrożone. Jak tylko błąd zostanie odkryty, zawodnik, który powinien był serwować, powinien rozpocząć serwowanie. Jeśli błąd został odkryty po rozpoczęciu gry, należy zmienić kolejność serwowania na właściwą stronę kortu.

Błąd stopy

Błąd stopy może zmienić wynik meczu tenisowego. Jeśli jest to oczywiste, możesz naprawić błąd robiąc krok do tyłu, ale nie powinno to mieć wpływu na serw. Jeżeli uważasz, że mogłeś popełnić błąd stopy, spróbuj obejrzeć swoje podanie na video. Gdy zobaczysz to na wideo, będziesz bardziej świadomy swoich ruchów.

Błędy stóp są bardziej powszechne wśród graczy serwujących i grających w siatkówkę. Błędy te mogą zakłócić rytm serwu i odwrócić koncentrację zawodnika. Są one również trudne do wykrycia, ponieważ zazwyczaj trudno je wychwycić przy powrocie serwu. Jeśli jednak zawodnik popełni błąd stopy, można go zachęcić do zmiany techniki.

Błąd stopy może wystąpić w wielu różnych sportach. Jest to sytuacja, w której stopa gracza przypadkowo uderza w piłkę w nieodpowiednim momencie. W tenisie może to być spowodowane uderzeniem o ziemię przed uderzeniem piłki, uderzeniem w przeciwnika, trzymaniem rakiety zbyt wysoko lub wieloma innymi sytuacjami.

Kiedy gracz popełnia błąd stopy, traci punkt. Istnieją dwa rodzaje błędów stóp w tenisie. Pierwszy z nich ma miejsce, gdy zawodnik przekroczy linię bazową. W takim przypadku popełnia się błąd pojedynczy, a w drugim błąd podwójny. Gracz może również przekroczyć linię bazową przed uderzeniem piłki, jeśli jest na niej wolna przestrzeń.

Innym rodzajem błędu stopy jest overstep. W tenisie, overstep jest częstym problemem. Kiedy to się dzieje, może kosztować gracza cenne punkty.

Nadawanie topspinu przy serwach

Jeśli chcesz poprawić swój serw w tenisie, musisz nauczyć się nadawać mu topspin. Większość graczy nie jest w stanie uzyskać dobrego topspina przy serwach, ponieważ nie rotują wystarczająco ramion i bioder podczas serwu. To powoduje, że piłka nie ma wystarczającego skrętu. Możesz nauczyć się jak obracać ramiona i biodra podczas serwu stosując się do poniższych wskazówek.

Po pierwsze, naucz się jak stworzyć topspinowy serw, podając piłkę do góry i wykonując dip w dół. Kiedy już to zrobisz, obserwuj piłkę tenisową i pozwól jej się wznieść. Możesz również poprawić topspin swojego serwu poprzez wydłużenie backswingu i zwinięcie ciała. Kiedy już to zrobisz, możesz udoskonalić swoją technikę i wyczucie dla serwu topspinowego.

Serwisy topspinowe należą do najtrudniejszych uderzeń w tenisie i mogą być bardzo trudne do trafienia. Początkujący tenisiści nie mają z nimi szans, ponieważ trudno im trafić topspinowy serw. Jeśli jednak uda Ci się uzyskać wystarczający topspin przy swoim podaniu, Twój przeciwnik będzie miał trudności z jego oddaniem.

Płaski serw ma niski topspin i jest szybkim serwem, który ma niski margines błędu. Wymaga jednak dużo energii, aby go uderzyć. Z tego powodu płaski serw nie jest idealny do serwów i volleyów. W przeciwieństwie do niego, serwis typu slice jest potężną bronią, która może zamienić serw przeciwnika w smash.

W tenisie, topspin jest przeciwieństwem backspina, który sprawia, że piłka odbija się wyżej. Topspin może być użyty do lobowania przeciwnika lub zagrania do własnej nogi. Kluczem do topspinu jest uderzenie nisko i wysoko, gdy zbliżasz się do punktu kontaktu. Topspin może być również nadany poprzez trzymanie zamkniętego czoła rakiety.

Zmiana kąta nachylenia piłki

Zmiana kąta nachylenia piłki jest częstym błędem w tenisie i może kosztować Cię mecz. Kąt, pod jakim piłka opuszcza rakietę jest wprost proporcjonalny do prędkości zamachu piłki i rakiety. Szybszy swing sprawi, że piłka wystrzeli prostopadle do czoła rakiety, natomiast wolniejszy swing sprawi, że piłka opuści rakietę pod większym kątem.

Zmiana kąta nachylenia piłki jest błędem serwisowym, któremu można zapobiec, upewniając się, że piłka trafia prawidłowo w siatkę. Przed uderzeniem piłki rakieta i przedramię powinny się obrócić przed kontaktem. Jeśli piłka wyląduje pod złym kątem, odbije się od siatki, co spowoduje błąd. Jest to również nazywane błędem bocznym i ma miejsce, gdy piłka uderza w rakietę pod złym kątem.

Zmiana kąta piłki jako błąd serwisowy może się zdarzyć, gdy zawodnik zmieni kąt nachylenia rakiety i piłki podczas podrzutu. Kiedy serw jest szybki, głowa zawodnika podniesie się, aby uderzyć piłkę, a to spowoduje zmianę kąta piłki. Ten błąd może doprowadzić do tego, że piłka uderzy w siatkę lub wyląduje długo.

Kolejną ważną zmienną jest prędkość piłki. Im szybciej piłka jest zamachnięta, tym mniej czasu ma zawodnik na przygotowanie się do niej. Większa prędkość piłki jest również mniej wybaczająca. Może być bardzo trudno uzyskać właściwy kąt i nie trafić w piłkę.

Zmiana techniki serwowania

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę techniki serwowania w tenisie jest rozluźnienie się podczas serwowania. Wielu początkujących stara się wymusić podanie nad siatką, ale napięcie jest najgorszym wrogiem serwu. Wzięcie głębokiego oddechu przed serwem pomoże Ci rozluźnić mięśnie. Podobnie, odbijaj lekko piłkę przed podaniem, a nadgarstek i uchwyt trzymaj rozluźnione. Dzięki temu serw będzie płynniejszy i dokładniejszy.

Kolejną ważną wskazówką, która pomoże Ci poprawić technikę serwu jest podpatrzenie jak uderzają piłkę zawodowcy. Robią to w ten sposób, że obracają nadgarstki i ramiona w określony sposób. To gwarantuje płaską główkę rakiety, co pomaga zwiększyć szybkość i moc. Nie musisz się do tego zmuszać, to dzieje się naturalnie, gdy inne części ciała się poruszają.

Stosowanie 8-stopniowego modelu serwowania pomoże Ci zidentyfikować Twoje słabe punkty, zapobiec kontuzjom i poprawić wyniki. Ruchy ramienia serwującego są podobne do tych używanych przy rzucaniu piłką baseballową, ale różnią się nieco pod pewnymi względami. Oprócz używania niedominującej ręki do podrzucania piłki tenisowej, będziesz chciał również użyć tylnego bocznego przechyłu ramienia do generowania rotacji. Podczas fazy przyspieszenia, tylno-boczne pochylenie ramion i pochylenie miednicy są krytycznymi elementami dla efektywnych serwów. Przed uderzeniem kręgosłup lędźwiowy gwałtownie się odwraca.

Kolejnym kluczowym aspektem serwu jest skok. Będąc w pozycji “trofeum”, serwer powinien być ustawiony za linią bazową i celować po przekątnej do lewego kortu serwisowego odbierającego. Uznaje się za błąd, jeżeli serw uderza w siatkę przed polem serwisowym, poza polem serwisowym lub uderza w słupek.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *