Co to jest Superliga piłki nożnej?

Co to jest Superliga piłki nożnej?

Proponowana nowa superliga piłkarska będzie składać się z piętnastu drużyn założycielskich i dwudziestu drużyn w każdym sezonie. Zespoły są wybierane przez formułę, która bierze pod uwagę wyniki każdego klubu w ich lidze krajowej. Gdy drużyna dostanie się do Super Ligi, stanie się jej stałym członkiem.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z smnw.pl

Monopolistyczna pozycja UEFA

Monopolistyczna pozycja UEFA w rozgrywkach piłkarskich została zakwestionowana przez wiele klubów z różnych krajów. Kluby te twierdzą, że UEFA naruszyła unijne prawo konkurencji. Kluby UEFA kontrują, że nie działały niezgodnie z prawem. Sprawa sądowa została skierowana do ETS i będzie dotyczyła przede wszystkim przepisów unijnych.

UEFA ma monopolistyczną władzę nad europejskim futbolem, ponieważ ma monopolistyczną kontrolę nad rozgrywkami i klubami w Europie. Kluby w Europie nie chcą monopolu; chcą mieć swobodę organizowania własnych turniejów, dzielenia dochodów i zapraszania kogo tylko chcą.

W tym tygodniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy sprawę wniesioną przez trzy kluby, które twierdzą, że monopolistyczna pozycja UEFA nad rozgrywkami piłkarskimi jest niezgodna z konstytucją. Kluby te twierdzą, że podwójna rola UEFA jako organizatora i regulatora rozgrywek doprowadziła do konfliktu interesów. Ich pozew twierdzi, że monopolistyczna pozycja UEFA uniemożliwiła im utworzenie konkurencyjnej ligi piłkarskiej.

ETS wyda wyrok na początku 2023 roku i jeśli uzna go za korzystny dla klubów, może mieć głęboki wpływ na modele sportowe w Europie. Orzeczenie na korzyść klubów ESL byłoby wielkim zwycięstwem europejskiej piłki nożnej i tchnęłoby nowe życie w ESL.

Nadużywanie prawa konkurencji przez UEFA

FIFA i UEFA są oskarżane o nadużywanie swojej władzy w piłkarskiej superlidze. Groziły grzywną Realowi Madryt, Barcelonie i Juventusowi, ale ostatecznie zostały zmuszone do anulowania swoich gróźb. Trzy kluby zgodziły się teraz zapłacić 5% obniżki swoich dochodów i wpłacić 15 milionów euro na fundusz solidarności UEFA. Sprawa czeka teraz na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co może potrwać osiem miesięcy lub dłużej.

Choć UEFA przekonywała, że nie naruszyła unijnego prawa konkurencji, niektórzy komentatorzy są sceptyczni co do legalności Super Ligi. Nie jest jasne, czy sąd orzeknie na korzyść klubów, czy też Premier League uchwali przepisy zapobiegające powstawaniu rozłamowych rozgrywek.

Rozprawa sądowa odbędzie się w Luksemburgu 15 czerwca. Na rozprawie ma się wypowiedzieć rekordowa liczba dwudziestu państw członkowskich UE. Oczekuje się, że większość z nich poprze federację. Kilka krajów zareagowało jednak negatywnie na Super Ligę. Czechy wysłały wiceministra spraw zagranicznych Martina Smółkę, a Portugalia – byłego sędziego TSUE. O ile rząd czeski początkowo popierał Super Ligę, o tyle obecny rząd od tego czasu odwrócił swoje stanowisko.

Pomimo obecnych wyzwań i możliwości, UEFA musi przestrzegać zasad prawa konkurencji. Oznacza to poszanowanie niezależności europejskiego prawa konkurencji. Stosowanie zasad unijnego prawa konkurencji uczyniłoby UEFA bardziej demokratyczną, pozwoliłoby mniejszym klubom konkurować z dużymi chłopcami i zwiększyłoby ilość krajowych rozgrywek ligowych w Europie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozważa, czy konieczne byłoby nowe rozporządzenie, aby powstrzymać powstanie superligi piłkarskiej. Sprawa ta określi, czy UEFA naruszyła prawo konkurencji i nadużyła swojej dominującej pozycji w świecie piłki nożnej. Oczekuje się, że wydanie ostatecznego wyroku zajmie kilka miesięcy.

Relacje UEFA z klubami

Wraz z rosnącą popularnością superligi piłkarskich, relacje UEFA z klubami z tych lig są pod presją. Kluby chcą mieć swobodę w prowadzeniu własnych turniejów, dzieleniu dochodów i zapraszaniu kogo chcą, a nie chcą być związane z UEFA. UEFA ma monopol na europejski futbol, a kluby chcą swojej niezależności.

Było wiele debat na temat tego, czy proponowana Super League jest dobrym pomysłem czy nie. Ideą stojącą za nią było stworzenie europejskich rozgrywek, które miały stanowić wyzwanie dla Ligi Mistrzów. Jednak gdy dziewięć klubów ogłosiło, że do niej przystąpi, UEFA i krajowe związki piłkarskie wypowiedziały się przeciwko niej. W konsekwencji wycofało się wiele drużyn z Premier League, Atletico Madryt i AC Milan.

Liga Mistrzów każdego roku zasila krajowe systemy ligowe krajów członkowskich setkami milionów dolarów. Te pieniądze są następnie wykorzystywane do wspierania mniejszych klubów w poszczególnych krajach. Dzięki temu mniejsze kluby są w stanie konkurować z gigantami i mieć udział w przychodach z transmisji.

W miarę wzrostu popularności tego sportu, UEFA troszczy się o zachowanie jego reputacji jako sportu wspólnotowego. Dlatego też regularnie spotyka się z przedstawicielami klubów. Na tych spotkaniach omawiają takie kwestie jak stadiony, sprzedaż biletów i bezpieczeństwo. Starają się również walczyć z rasizmem i przemocą wśród kibiców. UEFA jest zobowiązana do słuchania tego, czego chcą kibice i jak się czują.

Proponowana Super Liga obiecuje zgromadzić najlepsze kluby piłkarskie na świecie. Obiecuje również, że zapewni światowej klasy konkurencję i obiekty, a także poprawi wsparcie finansowe całej piramidy piłkarskiej. Super League jest wspierana przez Joela Glazera, współprzewodniczącego Manchesteru United i właściciela mistrza Super Bowl Tampa Bay Buccaneers. Inne kluby z amerykańskimi właścicielami to Liverpool i Arsenal.

Wpływ superligi piłkarskiej na kibiców

Europejska Superliga to nadchodzące klubowe rozgrywki piłkarskie, które zaburzą tradycyjną strukturę europejskiej piłki nożnej. Jeśli odniesie sukces, zastąpi Ligę Mistrzów jako najlepsze rozgrywki w Europie. Jednak wielu fanów obawia się o wpływ nowej ligi. W tym artykule przeanalizujemy, jak nowe zawody mogą wpłynąć na fanów piłki nożnej i graczy.

Tradycyjnie, piłka nożna była zdominowana przez bogate i silne drużyny. Jednak gra ewoluowała poza ten status, stając się globalną obsesją. Obecnie w wielu elitarnych klubach Europy Zachodniej występują międzynarodowe supergwiazdy. Te drużyny przyciągają globalnych nadawców i fanów. Nowa liga zmieniłaby jednak strukturę tego sportu i dała fanom większy wybór.

Jednak proponowana Super Liga spotkała się z dużą krytyką w świecie piłki nożnej. Choć może to brzmieć jak ekscytująca perspektywa dla fanów piłki nożnej, wielu dyrektorów Premier League wyraziło swoją dezaprobatę dla tego pomysłu. Wielu kibiców jest złych, że bogate kluby stają się coraz bogatsze, podczas gdy biedne są spychane na dno. Wielu wybitnych byłych piłkarzy również publicznie wyraziło swoje niezadowolenie z proponowanej ligi.

Chociaż Super League obiecuje zmierzyć ze sobą największe kluby, ma kilka minusów. Pierwszym z nich jest to, że nowe zawody sprawią, że tradycyjne rozgrywki staną się mniej konkurencyjne. Fanów może przyciągnąć ekscytujący wygląd nowych rozgrywek, ale wpłynie to również na tradycyjne rozgrywki.

Drugim problemem jest brak związków. Podczas gdy największe gwiazdy piłki nożnej są multimilionerami, mieszkają w luksusowych rezydencjach i jeżdżą Lamborghini, uzwiązkowienie ich jest niezwykle trudne. Na szczęście National Basketball Players Association w NBA przetrwało cztery lokauty i jest jednym z najstarszych związków sportowych. NBPA było głosem dla graczy podczas pandemii. Ponadto, walczyło o bezpieczeństwo graczy.

Wpływ superligi piłkarskiej na rywalizację

Superliga piłkarska mogłaby mieć wpływ na rywalizację pomiędzy drużynami narodowymi. Nowa liga zastąpiłaby Ligę Mistrzów, która od 1955 roku jest najważniejszym klubowym turniejem w Europie. Zmieniłaby również istniejącą strukturę kwalifikacji. Zamiast drużyn, które zdobywają swoje pozycje dzięki wynikom na boisku, 15 drużyn automatycznie kwalifikowałoby się do Super League, niezależnie od ich wcześniejszych wyników.

Zakładając, że liga odniesie sukces, nowe rozgrywki miałyby dramatyczny wpływ na rywalizację pomiędzy drużynami w Europie. Byłyby to rozgrywki rozgrywane w środku tygodnia, w których brałoby udział 20 klubów: 15 drużyn założycielskich, pięć kwalifikacyjnych i pięć dodatkowych. Liga byłaby o wiele bardziej ekscytująca niż obecna Liga Mistrzów UEFA i stanowiłaby odpowiednik NBA lub NHL. Ponadto członkowie Super League nie musieliby rywalizować w ligach krajowych.

Zapowiedź Super Ligi wywołała oburzenie wśród kibiców piłkarskich i polityków w całej Europie. Uważa się, że może ona na zawsze zmienić oblicze europejskiego futbolu. Powstanie proponowanej ligi może mieć wpływ na Ligę Mistrzów i Puchar Europy, w których to rozgrywkach toczy się zacięta rywalizacja. Jednak wpływ nowej ligi na rywalizację zależy od tego, jak zareagują drużyny w niej występujące.

Propozycje dotyczące Super Ligi zostały szeroko skrytykowane przez największe europejskie ligi krajowe. UEFA zagroziła sankcjami dla klubów, jeśli propozycja zostanie wprowadzona w życie. Stworzyłoby to również ogromną przewagę finansową dla drużyn Super League w porównaniu z ich krajowymi rywalami, powodując, że mniejsze drużyny miałyby problemy z konkurowaniem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *