Ciekawe fakty o tenisie – będziesz zszokowany

Ciekawe fakty o tenisie - będziesz zszokowany

 

Czy wiesz, że zanim wynaleziono grę w tenisa, grano w nią używając krowich lub owczych jelit? Piłki tenisowe były pierwotnie białe, a rakiety tenisowe były pierwotnie wykonane z krowich lub owczych jelit. W 1926 roku kobiety zostały dopuszczone do gry jako zawodowi tenisiści. Słowo “miłość” wywodzi się z tenisa.

Rakiety tenisowe były wykonane z krowich i owczych wnętrzności

Tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Jest grany od wieków i można go znaleźć w wielu ustawieniach, od klas gimnastycznych do klubów wiejskich do telewizji. Gracze w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności uczestniczą w tym sporcie. Gra ma intrygującą historię i fascynujące fakty. Chcesz zacząć grać w tenisa, a może szukasz cennych uwag i informacji o technice gry? Odwiedź serwis City Tennis Club i znajdź potrzebne informacje.

Uważa się, że tenis powstał we Francji w XII wieku. Przed opracowaniem rakiet, gra była rozgrywana gołymi rękami. Co ciekawe, gra miała inną nazwę – “jeu de paume”. Co ciekawe, gracze używali gołych rąk, więc nie przypominała ona zupełnie sportu, który znamy dzisiaj. Jednak w miarę rozwoju gry i zdobywania popularności, gracze zaczęli używać rakiet i rękawic, aby chronić swoje dłonie.

W przeszłości struny były wykonywane z jelit owczych lub krowich. Dziś piłki tenisowe są żółte lub zielone, choć niektóre piłki tenisowe są zielonkawo-żółte. Pierwsza żółta piłka tenisowa została użyta na turnieju Wimbledon w 1986 roku. Rakieta może być okrągła lub owalna.

Tenis jest jednym z najstarszych sportów. Istnieje wiele zasad gry. W rzeczywistości został on wynaleziony już w XII wieku! Sport ten miał wiele nazw. Początkowo grano białymi piłkami. W 1881 roku wprowadzono do gry pierwszą piłkę tenisową. Dziś w tenisa gra ponad dziesięć milionów ludzi na całym świecie.

Piłki tenisowe były pierwotnie białe

Przed wprowadzeniem kolorowych piłek w tenisie, piłki były pierwotnie białe. W latach 50. XX wieku piłki tenisowe były wykonywane z gumowym rdzeniem, dwoma półpowłokami uformowanymi razem i pokrytymi tkaniną, która wyglądała albo na białą, albo na czarną. Chociaż te pierwsze były bardziej powszechne, te drugie ostatecznie przejęły. Ostatecznie na zmianę koloru wpłynął program telewizyjny z udziałem Davida Attenborough.

W latach 70. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) poszukiwała innego niż biały koloru do wykorzystania w swoich turniejach. Ostatecznie zdecydowano się na fluorescencyjną limonkową zieleń lub “optyczną żółć”, ponieważ te kolory byłyby łatwiejsze do zobaczenia w telewizji. Pierwsza piłka tenisowa, która była barwiona w ten sposób, została wprowadzona w 1972 roku. ITF zmieniła również kolor powierzchni piłki, aby była ona bardziej widoczna dla widzów.

W XIX wieku piłki tenisowe były sprzedawane w kartonowych pudełkach lub torebkach. Podczas II wojny światowej produkcja piłek tenisowych została wstrzymana. W związku z tym producenci szukali produktów zastępczych. Jednym z takich produktów była piłka Victory, która została wykonana z syntetycznej gumy i posiadała czarny szew zamiast białego. Piłka Victory zawierała również chemiczną pigułkę, która ją nadmuchiwała. Była ona mniej żywotna niż oryginał i kosztowała około 20% więcej.

W 1986 roku zadebiutowały żółte piłki tenisowe. Są one oznaczone kolorami dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Piłki te po raz pierwszy zostały użyte podczas mistrzostw Wimbledonu. Piłki są bardziej widoczne pod telewizorem i łatwiej je śledzić. Na początku lat 90. niektórzy producenci nadal produkowali białe piłki, ale w mniejszych ilościach. Jednak zawodnicy i kibice odrzucili ten pomysł.

Profesjonalny tenis kobiet rozpoczął się w 1926 roku

W 1926 roku tenis kobiet po raz pierwszy zyskał uwagę jako profesjonalny sport. Dwudziestoletnia amerykańska gwiazda Helen Wills grała przeciwko swojej szwedzkiej rywalce Margaret Lenglen w meczu ogłoszonym “meczem stulecia”. Wills myślała, że wygrała decydujący punkt, by awansować do trzeciego seta, ale sędzia liniowy nie zgodził się i Lenglen wygrała mecz.

Jedną z pierwszych zawodniczek grających w tenisa w profesjonalnych zawodach była Francuzka Suzanne Lenglen. Lenglen była cudownym dzieckiem i stała się sławna na początku lat 20. W trakcie swojej kariery wygrała pięć turniejów French Internationals i sześć Wimbledonów. W 1926 roku Lenglen została profesjonalistką i odbyła tournee po świecie. Wygrywała każdy swój mecz i stała się jedną z najbardziej znanych tenisistek swojej epoki.

Sport tenisowy potrzebował profesjonalistów do organizowania i trenowania meczów. Przed latami 20. kobiety musiały grać jako amatorki i nie mogły zarabiać pieniędzy. Jednak promotor sportowy Charles C. Pyle podpisał z Lenglen i czterema innymi zawodniczkami umowy na profesjonalne trasy po Ameryce Północnej. Zawodniczki te otrzymywały wynagrodzenie za grę na głównych arenach. Grali również w trasach barnstormingowych.

W miarę dojrzewania sportu, profesjonalny tenis stał się pełnoprawnym zawodem dla kobiet. W 1926 roku Suzanne Lenglen otrzymała 50 000 dolarów za grę na tournee. W 1968 roku sport zaczął otrzymywać pełne uznanie i mistrzostwa świata. Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych zostały po raz pierwszy otwarte dla zawodowców w 1978 roku i przeniesione do National Tennis Center w Flushing Meadows, N.Y. Profesjonalne trasy rozszerzyły się na cały świat, a sezon tenisowy trwał przez cały rok.

Pochodzenie słowa “miłość” w tenisie

Pochodzenie słowa “miłość” w tenisie nie jest do końca jasne. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się ono z angielskiej błędnej wymowy francuskiego słowa “l’oeuf”, oznaczającego jajko. Ta teoria jest kontrowersyjna, a dowody jej przeczą. Inna teoria zakłada, że słowo to pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego “jajko”, ponieważ 0 jest podobne do jajka.

Ta teoria twierdzi, że słowo “miłość” w tenisie jest związane z francuskim słowem “l’oeuf”, które oznacza “jajko”. Chociaż trudno uznać to za wiarygodne wyjaśnienie, to jednak tworzy ono wciągającą historię. Tenisowy sens miłości jest bardziej idiosynkratyczny niż “jajko”, ale mimo to jest popularny i od dawna używany w tenisie.

Słowo “miłość” jest często używane w tenisie jako zamiennik zera. Termin ten jest używany przy ogłaszaniu wyników, gdy dwóch graczy jest remisowych w grze. Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia tego słowa, żadna z nich nie została udowodniona. Niektórzy twierdzą, że słowo może pochodzić od potocznego wyrażenia “na miłość”. Inni uważają, że jest ono związane z francuskim słowem oznaczającym “jajko” – zero na tablicy wyników wygląda jak jajko.

Wynik gry w tenisa zaczyna się od love, czyli zera, i przechodzi od niego do fifteen, thirty, and forty. W końcu, jeśli obaj gracze wygrają czterdziestkę, gra się kończy. Jeśli dwóch graczy ma remis po czterdziestce, gra nazywana jest deuce. Gracz, który zdobędzie następny punkt, zostaje uznany za zwycięzcę. Następny gracz wraca do deuce, aby rozpocząć następną grę.

Gracze muszą nosić biały strój do gry

Wymóg noszenia przez graczy białego stroju do gry w tenisa ma korzenie w początkach tego sportu. W epoce wiktoriańskiej ważne było, aby gracze wyglądali “niesamowicie poprawnie”. Uważano, że białe ubrania są chłodniejsze i bardziej oddychające niż inne kolory, a także sprawiały, że pot był mniej widoczny. Tradycja ta jest nadal żywa, a od graczy oczekuje się noszenia białych sukienek na Wimbledonie.

Kilku graczy złamało dress code w Australian Open, w tym Nick Kyrgios, który nosił biało-czerwone trampki i całkowicie czerwoną czapkę na korcie. Podczas gdy niektórzy gracze postrzegają całkowicie biały dress code jako przestarzały, inni go obejmują. W 2015 roku Roger Federer skrytykował surowość tej zasady, ale dziś zawodniczki takie jak Bethanie Mattek-Sands i Alison Riske-Amritraj są nią niezrażone.

Biały strój na Wimbledonie pochodzi z epoki wiktoriańskiej. Zasada ta została wprowadzona przez All England Club, który jest gospodarzem turnieju. Chodziło o to, by gracze nie byli widoczni, gdy się pocą, ponieważ ich widok był uważany za niestosowny dla kobiet. W ostatnich latach zasada ta stała się jeszcze bardziej rygorystyczna.

Wimbledon słynie z surowego dress code’u. Wszyscy zawodnicy muszą nosić biały strój, a sędziowie mają prawo zdyskwalifikować zawodnika, który nie przestrzega zasad ubioru.

Korty miały pierwotnie kształt klepsydry

Tenis to sport, który ewoluował od swoich początków w klasztornych krużgankach do nowoczesnej gry, w którą gra ponad 75 milionów graczy na całym świecie. Pierwotnie grano na kortach w kształcie klepsydry aż do 1875 roku, kiedy to na potrzeby turnieju Wimbledon korty tenisowe zaczęły mieć kształt prostokąta. Typowy kort tenisowy ma 27 stóp szerokości na 78 stóp długości, a jego wysokość wynosi trzy stopy sześć cali. Gra rozpoczęła się od użycia skórzanej piłki wypchanej wełną lub włosami. Współczesne piłki tenisowe są zwykle jaskrawo kolorowe, aby gracze mogli śledzić swoje piłki.

Pierwszy kort tenisowy miał kształt klepsydry, a linie serwisowe znajdowały się 26 stóp od siatki. Na tej podstawie powstały nowoczesne oznaczenia kortów tenisowych. Później Marylebone Cricket Club zmienił kształt kortu tenisowego na bardziej prostokątny. Obecnie większość kortów tenisowych ma kształt prostokątny.

W 1874 roku major Walter C. Wingfield opatentował zasady gry. Pierwotnie gra toczyła się na korcie w kształcie klepsydry z udziałem dwóch do czterech graczy. Wysokość siatki wynosiła od pięciu do siedmiu stóp. Gra została wkrótce przyjęta przez kluby krokietowe. W 1877 roku All England Croquet Club zorganizował pierwszy turniej tenisowy, w Wimbledonie. Turniej ten ustanowił zasady gry, w tym włączenie kobiet.

W XIX wieku korty zaczęły przybierać swój nowoczesny kształt. Nazwa tenis pochodzi od francuskiego słowa tenez, oznaczającego jajko i otrzymywanie. We wczesnych czasach gracze odbijali piłki tenisowe od ziemi, aby serwować. W tym czasie piłki te były niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogły spowodować śmiertelne obrażenia. Sport został później przekształcony w sport na świeżym powietrzu na boiskach trawiastych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *