Rodzaje gier w tenisie ziemnym

Istnieje kilka różnych rodzajów gier rozgrywanych w tenisie. Niektóre z nich to gry setowe, a inne remisowe. Tiebreak gry są rozgrywane w celu określenia zwycięzcy gry. W tiebreaku, odbiorca, a nie serwer, ma szansę wygrać grę. Aby zrozumieć zasady gry w tenisa, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zachować sprawiedliwość w grze.

Gry tiebreakowe są rozgrywane w celu wyłonienia zwycięzcy seta

Gra tiebreakowa w tenisie to gra pojedyncza rozgrywana w celu wyłonienia zwycięzcy seta. Zazwyczaj set jest rozstrzygany przy sześciu gemach na głowę. Jednak w niektórych przypadkach set może zakończyć się przy sześciu gemach, ale może nastąpić tiebreak. Zwycięzcą tiebreaka jest zawodnik, który wygra najwięcej gemów w secie.

W tiebreaku zawodnik, który wygrał poprzedniego gema, serwuje jako pierwszy. Punkt serwowany jest z prawej strony kortu. Drugi punkt serwuje drugi zawodnik. Zawodnicy serwują na przemian co dwa punkty. Pierwszy punkt serwowany jest z prawej strony kortu, natomiast drugi punkt serwowany jest z lewej strony.

Podczas gry w tiebreaku zawodnik powinien zachować spokój i nie popełniać błędów. Niewymuszone błędy są głównym powodem, że gra w tiebreaku kończy się remisem. Nerwy mogą powodować, że zawodnicy oddają nieodpowiedzialne strzały. Zawodnik, który potrafi grać bardziej defensywnym stylem, może odnieść korzyści w tiebreakach.

W tiebreaku, zawodnik wygrywający musi zdobyć siedem lub więcej punktów. Pierwszy zawodnik, który zdobędzie siedem lub więcej punktów, wygrywa mecz i seta. Jednakże, zawodnik musi mieć dwa punkty przewagi nad swoim przeciwnikiem. W ten sposób rozgrywane są mecze tiebreakowe w tenisie.

Po raz pierwszy tiebreak został użyty w 1970 roku w kasynie Newport w Rhode Island w ramach US Open. Pomysłodawcą tego rozwiązania był James Van Alen. Pierwszy mecz tiebreakowy miał długość dziewięciu punktów. Oznaczało to, że zwycięzcą seta mogła być dowolna liczba zawodników. Ostatecznie tiebreak został rozbudowany do dwunastu punktów.

Po zakończeniu tiebreaka drużyna, która go wygrała, serwuje pierwszą partię następnego seta. Należy pamiętać, że zwycięska drużyna w deblu nigdy nie serwuje dwa razy z rzędu. Zawodnicy będą zmieniać końcówki co sześć punktów.

Poprzednio tiebreak był rozgrywany, gdy pierwszy zawodnik miał przewagę. Drugi zawodnik, jeśli był w stanie zdobyć więcej punktów, wygrywał seta. Jest to dobry przykład tiebreaka, ponieważ pozwala on zwycięzcy kontynuować mecz.

Break pointy mają miejsce, kiedy odbiorca, a nie serwer, ma szansę wygrać grę

W tenisie, break pointy mają miejsce, kiedy serwer nie wykona serwu, a odbiorca ma szansę wygrać grę. Ogólnie rzecz biorąc, break point występuje przy wyniku 30-40 lub “ad-out”, natomiast podwójny break point występuje przy wyniku 15-40 lub love-40. W niektórych sytuacjach gracz może osiągnąć trzy break pointy.

Break pointy są kluczowymi momentami w tenisie, które mogą odwrócić losy meczu. W związku z tym ważne jest, aby serwujący i returnujący grali w takich sytuacjach swój najlepszy tenis, zachowując spokój i metodyczność. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o uratowaniu break pointa jest wykonanie pierwszego podania. Ten kluczowy strzał returnera może odwrócić losy meczu i sprawić, że mecz potoczy się po twojej myśli.

Break pointy są bardzo ważne w profesjonalnym tenisie. W rzeczywistości, przełamanie serwisu tworzy przewagę dla przyjmującego w następnym punkcie, co czyni go cennym atutem. W grze mężczyzn, break point nazywany jest przełamaniem serwisowym. W grze kobiet jest tak samo. W tenisie, przyjmujący może mieć dwa lub trzy break pointy podczas meczu, w zależności od tego jak silny jest jego lub jej serw.

Innym powodem, dla którego break pointy są tak ważne jest to, że mogą one zadecydować o zwycięzcy meczu tenisowego. Serwujący może zaserwować do przeciwnika w pierwszym gemie, ale rzadko zdarza się, aby to odbierający wygrał mecz. Jeżeli serwer nie wykona pierwszego podania, odbierający otrzyma drugie podanie. Drugi serwis daje serwerowi kolejną możliwość uderzenia piłki w pole. Jeżeli drugi serw nie zostanie wykonany, piłka uderzy w piłkę przeciwnika i wygra punkt.

Break point ma miejsce, gdy piłka wpada w siatkę, poza kortem lub poza granicami kortu. Kiedy to nastąpi, zwycięzca meczu wygra co najmniej sześć gemów, ale musi wygrać dziesięć gemów, aby wygrać mecz. Jeśli zawodnik prowadzący wygra sześć gemów, set zostanie rozstrzygnięty przez zawodnika wygrywającego z wynikiem końcowym 7-6. Jeśli drugi zawodnik wygra gema, mecz przejdzie do tiebreaka.

Utrzymanie uczciwej gry w tenisie

Poważnym problemem w tenisie jest niesprawiedliwość wywołań liniowych. Gra może stać się bardzo dramatyczna, gdy gracz kwestionuje linię rzutu. Istnieją zasady w tenisie, które zapewniają, że linie są wyznaczane sprawiedliwie. Jedną z ważnych zasad jest upewnienie się, że obie strony kortu mają taką samą ekspozycję.

Często mecze tenisowe trwają godzinami bez przerwy. Może to być problem, ponieważ czas trwania meczu może być przedłużony przez deuce i let calls. Zasady pomagają zachować uczciwość w grze i mogą pomóc odróżnić początkującego od doświadczonego zawodowca. Poprzez zmniejszenie ilości przestojów podczas meczu, zasady te mogą zwiększyć oglądalność gry.