Historia piłki nożnej na olimpiadzie

Historia piłki nożnej na olimpiadzie

Piłka nożna jest częścią olimpiady od ponad stu lat. Po raz pierwszy zagrano w nią na igrzyskach w 776 roku p.n.e., a w pierwszych zawodach rywalizowały trzy drużyny. Gra została nazwana na cześć Zeusa, który był uważany za ojca bogów. Na początku 1900 roku, piłka nożna kobiet stała się częścią gier.

II wojna światowa wstrzymała gry

Wojna miała głęboki wpływ na piłkę nożną w Europie. Wiele konkursów zostały odwołane lub zawieszone w czasie wojny. Niemniej jednak, piłka nożna nadal grać w niektórych krajach, gdy warunki były dobre. Co więcej, niektóre kraje były nawet gospodarzami oficjalnych zawodów. W piłkę nożną grano także w obozach koncentracyjnych.

Podczas II wojny światowej zakazano udziału piłki nożnej w Igrzyskach Olimpijskich. Spowodowało to powszechne protesty fanów sportu. MKOl postanowił jednak wydzielić fundusz rezerwowy na pokrycie wszelkich niespodziewanych kosztów. Fundusz ten miał pełnić rolę bufora na wypadek, gdyby trzeba było odwołać jakieś wydarzenie.

II wojna światowa wpłynęła również na turnieje piłkarskie, ligi i wydarzenia. Prawie każdy kraj w Europie miał turnieje piłkarskie zawieszone lub zmienione. Koronawirus, jednak karłowate wpływ wojny na sport. Pomimo skutków wojny, piłka nożna nadal kontynuowane w wielu częściach Europy.

Wprowadzono piłkę nożną kobiet

W 1996 roku piłka nożna kobiet została wprowadzona na Olimpiadę. Od tego czasu sport ten stał się jednym z najbardziej popularnych i oglądanych wydarzeń na całym świecie. Mężczyźni grają w piłkę nożną na letnich igrzyskach olimpijskich od 1908 roku. To wydarzenie przyciągnęło najlepszych graczy z całego świata i stało się najbardziej oglądanym wydarzeniem w kalendarzu olimpijskim. Zawody olimpijskie obejmują wiele różnych konkurencji i są otwarte dla wszystkich grup wiekowych i poziomów umiejętności.

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono piłkę nożną kobiet, Stany Zjednoczone były jednym z pierwszych narodów, które zdobyły złoty medal. Był to pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone zdobyły medal. Na początku drużyna nie była pewna, jak świętować zwycięstwo, ale USWNT w końcu zdecydował się wejść na podium przed 76,489 fanów. To zapoczątkowało tradycję świętowania na podium.

Limit wieku w olimpijskiej piłce nożnej został wprowadzony w 1992 roku. Była to odpowiedź na obawy związane z dominacją tych samych krajów w zawodach. FIFA, organizacja zarządzająca piłką nożną, martwiła się, że te same drużyny będą dominować w każdym Pucharze Świata. W związku z tym FIFA zdecydowała, że limit wieku pomoże zapobiec tej dominacji. Każda drużyna może mieć trzech zawodników powyżej wieku.

Europejscy i południowoamerykańscy profesjonaliści bez doświadczenia w Pucharze Świata byli uprawnieni

W przeciwieństwie do innych sportów, piłka nożna na Olimpiadzie nie zakazuje profesjonalnych graczy. W rzeczywistości dopuszcza najlepsze składy z narodów europejskich i południowoamerykańskich, które nigdy nie grały w Pucharze Świata. Jednak zasady mają ograniczenia. Po pierwsze, gracze muszą mieć co najmniej 21 lat. Jest tak dlatego, że większość turniejów piłkarskich ma limit wieku 21 lat.

Ta zasada została zmieniona w 1992 roku i umożliwiła europejskim i południowoamerykańskim zawodowcom bez mundialu grę na Olimpiadzie. Wcześniej FIFA ograniczała profesjonalnych graczy do Mistrzostw Świata. Oznaczało to, że wiele krajów było zmuszonych do rywalizacji bez swoich najlepszych zawodników. FIFA nie wymagała również od klubów, by pozwalały swoim gwiazdom grać na Olimpiadzie, więc zawodnicy nie byli zmuszani do wyjazdu.

Ta zasada została ustanowiona, aby zapewnić wszystkim drużynom równe szanse. W przeszłości na światowej scenie piłkarskiej dominowały drużyny europejskie i południowoamerykańskie. Żadna drużyna spoza Europy i Ameryki Południowej nigdy nie wygrała Pucharu Świata ani nie dotarła do finału. Tak więc, gdyby ta zasada została utrzymana, w zawodach olimpijskich najprawdopodobniej wystąpiłyby głównie drużyny europejskie lub południowoamerykańskie.

Chiny zdobyły złoto w 1936 roku

Olimpiada w 1936 roku to pierwszy raz, kiedy Chiny wysłały drużynę na międzynarodowe zawody. Składała się ona z 69 sportowców, w tym 22 piłkarzy. Przywieźli ze sobą także 34 obserwatorów i 150 samodzielnie finansowanych dziennikarzy. W drużynie z 1936 roku znaleźli się również urodzony w Holandii kolarz torowy Howard Wing i urodzony w Indonezji pływak Wu Chuanyu. Pomimo braku tradycyjnej narodowej drużyny piłkarskiej, chińska drużyna z 1936 roku podbiła europejskie serca swoim zwycięskim występem.

Olimpijskie osiągnięcia Chin trwały tylko kilka lat. W kolejnych latach po Olimpiadzie Chiny były nieobecne na międzynarodowych zawodach. Przez długi czas wynikało to głównie z przyczyn politycznych. Dopiero na letnich igrzyskach w 1984 roku w Los Angeles naród ten został ponownie zaproszony do udziału w zawodach sportowych. Od tego czasu Chiny poprawiły się we wszystkich dyscyplinach sportowych i konsekwentnie zajmują miejsca w pierwszej czwórce.

Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku odbywały się w politycznym środowisku. Partia nazistowska doszła do władzy w 1933 roku i jej polityka spowodowała, że wiele narodów wezwało do bojkotu Igrzysk. Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) naciskał na nazistowski rząd, by ten zezwolił na przeprowadzenie igrzysk. W zamian otrzymali od niemieckiego rządu zapewnienie, że żydowscy sportowcy będą częścią niemieckiej drużyny, a igrzyska nie będą promować ideologii nazistowskiej.

Argentyna zdobyła złoto w 1984

Kiedy Argentyna zdobyła złoty medal w siatkówce mężczyzn na Olimpiadzie w 1984 roku, nie wygrała tej imprezy od dekady. Ale młody Hugo zdołał zdobyć brązowy medal w Mistrzostwach Świata FIVB w Buenos Aires rok wcześniej. Pomimo przegranych ze Stanami Zjednoczonymi i Brazylią podczas olimpijskiego pool play, drużyna wygrała w pięciu setach mecz z Tunezją. Następnie Argentyna przegrała w pięciu setach ze Związkiem Radzieckim w rundzie klasyfikacyjnej 5-8 i zakończyła cały turniej na szóstym miejscu.

W zawodach długodystansowych Argentyna miała silne tradycje wygrywania maratonu. Delfo Cabrera powtórzył złoto Zabali na Olimpiadzie w Londynie w 1948 roku, a Reinaldo Gorno dodał olimpijską chwałę na Igrzyskach w 1952 roku. Kolejną zaskakującą drużyną, która zdobyła medal była Nigeria, która w finale pokonała Włochy. Trenerem włoskiej drużyny był Cesare Maldini, który stracił pracę po fatalnej pierwszej rundzie.

Stany Zjednoczone były silną drużyną w męskim turnieju drużynowym, ale strasznie ciężko było im obronić tytuł przeciwko Argentynie. W pierwszej połowie oddali 87 punktów, a w ostatnich 40 minutach zdobyli tylko 80 punktów na 37% skuteczności. Dodatkowo nie udało im się zdobyć punktów w transition i halfcourt.

Czechosłowacja szturmuje boisko podczas ćwierćfinałów

Kontrowersje wokół ćwierćfinałów igrzysk olimpijskich nie są nowe. W latach 90. w tych samych zawodach uczestniczyli Czesi i Jugosławia. W 2013 roku Czesi po raz pierwszy wystąpili w mistrzostwach świata, ale w następnym roku zostali zdegradowani. Teraz Czesi zaliczyli cztery występy z rzędu, ale tym razem zajęli szóste miejsce. Pomimo kontrowersji, trener Czechosłowacji, Tomas Pacina, był dumny z występu swojej drużyny.

Czeska drużyna kobiet ma za sobą olimpijski debiut. W rozgrywkach grupy B przeszły 2-1-1, wygrywając swoje pierwsze dwa mecze z Chinami i Szwecją. W kolejnych dwóch meczach uległy Danii i Japonii. Zwycięzca czwartkowego ćwierćfinału zagra ze zwycięzcą meczu pomiędzy Finlandią i Japonią.

Olimpijski debiut Czech w tym turnieju nie był jednak udany. Zagrali fizyczny mecz z USA, ale polegli 1-0. Odbicie nastąpiło po golu Savannah Harmon, a późna bramka Kendall Coyne Schofield z pustej siatki sprawiła, że wynik był 1-1.

Peruwiańczycy zaatakowali austriackiego gracza podczas ćwierćfinału

Mecz piłki nożnej pomiędzy Peru i Austrią został przerwany przez incydent, w którym peruwiańscy fani zaatakowali austriackiego gracza na boisku żelaznymi prętami, nożami i pistoletem. Mecz został następnie zatrzymany, a sędzia uznał incydent za faul. Mecz został przełożony na powtórkę na godzinę 17:00 10 sierpnia.

Peruwiańczycy mają historię atakowania innych drużyn. Ich pierwszy mecz z Austriakami na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku zakończył się porażką 2-1. W kolejnym meczu Peru rozbiło Finlandię 7-3, dzięki uprzejmości Teodoro Fernandeza, który zdobył pięć bramek. Peru również zaskakująco pokonało Austrię 4-2 w meczu z dogrywką. Peruwiańczycy zdominowali grę w drugiej połowie, a bramki zdobyli Alejandro Villaneuva i Jorge Alcalde.

Peruwiańczycy mieli swoje własne powody, by zaatakować austriackiego zawodnika. Kilka lat wcześniej, w pierwszym meczu Pucharu Świata przeciwko Rumunii, Peru złamało nogę Adalbertowi Steinerowi. Podczas pierwszego meczu Pucharu Świata nie było żadnych zmian.

St. Rose School of St. Louis i Christian Brothers College zdobyły srebrny i brązowy medal

W 1984 roku Stany Zjednoczone wysłały na Olimpiadę dwie drużyny piłkarskie: Christian Brothers College i St. Rose School of St. Louis. Pierwszy mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Drugi mecz został przełożony z powodu ciemności. Ostatecznie drużyny zagrały ponownie uzyskując remis. Brązowe medale powędrowały do drużyny St. Rose, ale nie udało im się odebrać złota.

W 1904 roku Galt FC wygrał demonstracyjne rozgrywki piłkarskie na Olimpiadzie w St. Louis. Klub pokonał drużyny amerykańską i kanadyjską nie zdobywając ani jednej bramki. W kolejnym meczu Christian Brothers College pokonał odpowiednio St. Rose Parish School i St. Rose School 4-0. Jednak St. Rose Parish School została znokautowana 2-0 przez Christians, a jej jedyna bramka w turnieju trafiła do niewłaściwej siatki. W 1904 Igrzyska w Atenach, Stany Zjednoczone i Kanada zarówno pole trzy drużyny piłki nożnej, a obie drużyny miały przedstawicieli. Jednak kilka zespołów zostały odrzucone z Olimpiady z różnych powodów, w tym ich niepowodzenia w uzyskaniu sponsorów. Uniwersytet w Toronto przegrał z Galtem wcześniej w turnieju, a berlińskich Rangersów nie było stać na pokrycie kosztów podróży.

Drużyna z St. Louis była również reprezentowana przez afroamerykańskich sportowców. Wśród godnych uwagi sportowców był George Coleman Poage, pierwszy Afroamerykanin, który wziął udział w Olimpiadzie. Rywalizował w piłce nożnej i piłce stowarzyszonej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *